Prosta wycena
Poniższa lista kontrolna pomoże Ci przedstawić klientowi dokładną wycenę za każdym razem.
“Przeszacowanie może prowadzić do zawyżonej wyceny, natomiast niedoszacowanie może zmniejszyć Twoje zyski”
Dokładna wycena zagwarantuje Ci zysk, a klientowi da poczucie bezpieczeństwa. I oczywiście, w przeciwieństwie do oszacowania, wycena jest zawsze wiążąca.
Dokładnie wszystko zmierz
Najlepiej jest nie polegać na pomiarach dostarczonych przez klienta i zmierzyć wszystko samodzielnie. Przeszacowanie powierzchni może skutkować zawyżeniem wyceny, ale jej niedoszacowanie może oznaczać straty. Cierpliwie wszystko zmierz przy użyciu miarki lub narzędzia cyfrowego i oczywiście, mierząc powierzchnię ścian, odejmij od niej powierzchnię okien i drzwi. W ten sposób zdobędziesz wszystkie dane potrzebne do oszacowania kosztu projektu.
Uwzględnij koszty dodatkowe
Oprócz podstawowych kosztów projektu, takich jak farba i roboczogodziny, pamiętaj o kosztach dodatkowych. Czy narzędzia, którymi dysponujesz, wystarczą do wykonania zlecenia, czy też będą potrzebne nowe? Uwzględnij też wszelkie specjalne przygotowania, dodatkowe zabezpieczenie powierzchni, takich jak marmur czy miękkie drewno, oraz dodatkowe roboczogodziny.
Sprawdź ceny
Zawsze sprawdź, czy używasz aktualnych cen, aby zapobiec stratom. Sprawdź również dostępność: czy farby dotrą na czas, czy Twoi pracownicy są dyspozycyjni i czy zlecenie będzie wymagało zatrudnienia droższego fachowca?
Mów szczegółowo
Zakres prac powinien być maksymalnie szczegółowy i zawierać wszystkie materiały, przygotowanie, liczbę warstw farby i jej ilość w przypadku każdego wykończenia, oczekiwany czas realizacji oraz wszelkie niezbędne prace specjalistyczne. Pomaga to zapewnić dokładność, ale również utwierdza klienta w przekonaniu, że wycena jest wiarygodna. Skrupulatność na tym etapie pozwoli Ci również zapewnić wysoki poziom profesjonalizmu Twoich usług.
Wzory dokumentów znajdziesz w dziale Pliki do pobrania