KOLORY DULUX PROFESSIONAL
Paleta kolorów Dulux Professional opiera się na specjalnie opracowanym systemie ACC (AkzoNobel Colour Codification), stosowanym przez architektów na całym świecie. Kodowanie to porządkuje kolory według ich podstawowych właściwości – barwy, nasycenia i jasności.
Dzięki systemowi ACC można szybko i dokładnie zestawiać ze sobą kolory o takiej samej jasności czy nasyceniu. Bez problemu można też dobrać kolory harmonizujące z kolorem o podanym kodzie ACC.
Składający się z sześciu znaków kod, umożliwia uporządkowanie kolorów według ich podstawowych parametrów: barwy, nasycenia i jasności.
Barwa oznaczana jest kombinacją litery i cyfry (dla kolorów neutralnych dwoma literami), a nasycenie i jasność dwoma cyframi. Każdy z trzech parametrów oddzielony jest kropką.
Barwa
Koło barw podzielono na 24 równe sektory i oznaczono literami.
Aby zwiększyć dokładność określenia barwy, każdy z sektorów został podzielony na 10 podsektorów, a każdemu z nich została przypisana rosnąco cyfra od 0 do 9 (np. F0 do F9).
Nasycenie
Nasycenie koloru oznacza stopień jego intensywności (chromatyczności).
Jego wartość podawana jest w zakresie od 0 do 99 (wyższa liczba oznacza kolor bardziej intensywny).
Jasność
Trzecia wartość oznacza jasność koloru.
Jej wartość podawana jest w zakresie od 0 do 99 (większa liczba oznacza kolor jaśniejszy).
Kolory neutralne
Jeżeli nasycenie danej barwy jest mniejsze niż 03, do oznaczenia jej odcienia zamiast cyfry stosuje się literę "N" (neutralny).
Biały, szare i czarny – są oznaczane symbolem „ON“ zamiast kombinacji litery i cyfry, stosowanej dla innych barw.
Kolory neutralne (achromatyczne) nie mają nasycenia żadną barwą. Dlatego parametr nasycenia jest w nich oznaczany jako „00”.