Przygotowanie wałka przed malowaniem – poradnik dla fachowców
Jaki wałek do malowania ścian wybrać? Jak przygotować wałek do pracy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz u nas.
"Dobry wałek do malowania to niezastąpione narzędzie pracy"
Dobry wałek do malowania to niezastąpione narzędzie pracy. Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze wałka i jak przygotować go przed rozpoczęciem pracy? W tym artykule przeczytasz podpowiedzi ekspertów Dulux Professional.
Jaki wałek do malowania ścian wybrać?
Wałki malarskie są na tyle uniwersalne, że w specjalistycznych sklepach znajdziesz różne ich rodzaje. W najbardziej oczywisty sposób dzieli się je ze względu na materiał, z którego je wykonano i długość runa. Poza tym dostępne są wałki do malowania o różnej szerokości i średnicy.
Zanim rozpoczniesz malowanie ścian wałkiem, dopasuj rodzaj narzędzia do podłoża, z którym będziesz pracować. Istotne znaczenie ma tutaj długość włosia. Jeśli wybierzesz wałek ze zbyt krótkim runem, będziesz miał trudność z aplikacją odpowiednio grubej warstwy farby. Natomiast wałek o zbyt długim włosiu pozostawi na powierzchni nieestetyczne smugi lub fakturę skórki pomarańczy.
Doświadczeni fachowcy radzą, aby wałki krótkie (10-14 mm) stosować w czasie malowania ścian gładkich. Taki wałek możesz wybrać do uprzednio zagruntowanych ścian wewnętrznych. W przypadku tradycyjnych tynków mineralnych lub malowania tapet strukturalnych najlepiej sprawdzają się średnio długie wałki do malowania ścian (11-18 mm).
Narzędzia o długim włosiu (19-30 mm) są zarezerwowane do najbardziej chropowatych powierzchni, takich jak ściany z cegły i betonu lub inne powierzchnie z wyraźną strukturą.
Z jakiego materiału powinien być dobry wałek do malowania ścian?
Materiał, z którego wykonano wałek, to równie ważne kryterium wyboru co długość runa. Na ogół malarze korzystają z wałków z materiału syntetycznego (np. włókna nylonowe, pianka poliuretanowa itp.) lub naturalnego (np. wełna). Największy wpływ na decyzję o rodzaju wałka ma rodzaj farby, której używasz.
Kiedy wybrać wałek z włosiem syntetycznym
Wałki z włókna syntetycznego to dobry wybór, jeśli malujesz farbami posadzkowymi epoksydowymi i poliuretanowymi lub farbami antykorozyjnymi na bazie rozpuszczalnika. Jest tak, ponieważ syntetyczny materiał wykazuje odporność na działanie rozpuszczalników i cechuje się bardzo dużą wytrzymałością.
Syntetyczny wałek malarski możesz wykorzystać również wtedy, gdy aplikujesz gęste farby wodorozcieńczalne (emulsyjne, lateksowe, ceramiczne lub akrylowe). Docenisz wtedy fakt, że taki wałek pozostawia gładką strukturę.
Kiedy wybrać wałek z pianki poliuretanowej
Osobną kategorię wałków malarskich tworzą narzędzia z pianki poliuretanowej. Stworzono je z myślą o aplikowaniu warstwy dekoracyjno-ochronnej na elementach stolarki otworowej. Wybierz taki wałek, jeśli masz malować okna lub drzwi za pomocą emalii, lakieru podkładowego lub lakieru akrylowego. Słowo przestrogi: wałków z poliuretanu nie wolno stosować do farb rozpuszczalnikowych, ponieważ ich struktura nie jest na nie odporna.
Jaki wałek będzie najlepszy do farby lateksowej?
Jeśli zawodowo zajmujesz się malowaniem pomieszczeń, zapewne najczęściej sięgasz po farby lateksowe. Jaki wałek do farby lateksowej będzie optymalnym wyborem? Szczegółowe informacje zawsze znajdziesz w karcie technicznej produktu. Na przykład wysokiej jakości farby do ścian i sufitów Dulux Professional wykazują doskonałe właściwości aplikacyjne, gdy stosujesz wałki z runa naturalnego lub wałki sznurkowe o długości włosia 10-18 mm.
Czy wielkość wałka do malowania ma znaczenie?
W sklepach znajdziesz różne wielkości wałków. W tej kwestii nie ma jednej, uniwersalnej zasady. Dopasuj szerokość wałka do rozmiarów malowanej powierzchni. Chodzi o to, aby korzystanie z narzędzia było wygodne, a jednocześnie pozwalało szybko nanieść farbę na całą ścianę lub sufit.
Wałek niekapek do malowania – jak przygotować go samemu?
Wałek niekapek do malowania to jedna z metod radzenia sobie z uciążliwym chlapaniem farby w czasie pracy. W specjalistycznych sklepach dla fachowców kupisz wałki, które na końcach są delikatnie fazowane. Dzięki temu nie chlapią i nie zostawiają smug. Jeśli nie masz pod ręką takiego produktu i korzystasz ze zwykłego wałka, spróbuj lekko przyciąć włókna na obu jego końcach. W ten sposób ułatwisz sobie równomierne rozprowadzanie farby.
Przygotowanie wałka przed malowaniem krok po kroku
Sam wybór narzędzia to nie wszystko. Dobry wałek do malowania trzeba jeszcze odpowiednio przygotować, tak by praca z nim była efektywna. Szczególnie uważaj na produkty z długim włosiem, które w czasie malowania wykazują tendencję do gubienia włókien. Jak temu zapobiegać?
Dzień przed malowaniem umyj wałek pod bieżącą wodą i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Jeśli planujesz malować farbą na bazie rozpuszczalnika, możesz umyć wałek samym rozpuszczalnikiem, który jest odpowiedni dla wybranej farby. A co wtedy, gdy nie masz czasu na mycie wałka lub zapomniałeś tego zrobić? W takim wypadku oklej wałek taśmą malarską, a następnie ją zerwij. Powtórz czynność kilkukrotnie, żeby do taśmy przykleiło się jak najwięcej luźnych włókien.
Mamy nadzieję, że teraz wiesz już więcej o wyborze i przygotowaniu wałków malarskich! Wypróbuj te podpowiedzi w czasie realizacji kolejnego zlecenia.