Gruntowanie ścian przed malowaniem – o czym trzeba pamiętać?

Jeśli zależy Ci na dobrym i długotrwałym efekcie Twojej pracy, wybierz dobry produkt do gruntowania i prawidłowo przygotuj podłoże.

“Na finalny efekt prac składa się także prawidłowa aplikacja gruntu na ścianę”

Gruntowanie ścian pozwala przygotować powierzchnie do dalszych prac. Dobrze dobrany grunt zmniejszy chłonność podłoża oraz je ustabilizuje. To z kolei wpłynie na zmniejszenie zużycia farby oraz pozwoli na uzyskanie równomiernego, gładkiego wymalowania. Sprawdź, jaki grunt wybrać i jak prawidłowo przygotować ściany do gruntowania.

Gruntowanie ścian przed malowaniem – w jakim celu?

Każdy profesjonalista wie, że gruntowanie ścian to kluczowy etap przygotowania ścian do malowania. Dobrze dobrany grunt wnika w podłoże i wiąże luźne ziarna, co powoduje wzmocnienie jego struktury. Dzięki gruntowaniu ściana staje się mniej nasiąkliwa i pylista, dzięki czemu mniejsze jest zużycie farby. Pozwala to uzyskać dobry, równomierny i jednolity efekt wymalowania, ponadto przy użyciu standardowych ilości produktu. Jednocześnie dzięki zastosowaniu gruntu poprawia się przyczepność powłoki malarskiej do podłoża.

Wiemy już, dlaczego należy stosować grunt. A kiedy trzeba gruntować ściany? Na pewno nie można o tym zapomnieć w przypadku wcześniej nie malowanych podłoży. Gruntowanie przygotuje je do malowania i je ujednolici. Ponadto warto zagruntować ściany przygotowane przez wykonawców zatrudnionych przez dewelopera – tzn. w sytuacji, kiedy nie wiesz, jakich produktów użyto lub masz wątpliwości co do jakości i przebiegu prac. Poza tym należy zagruntować również naprawiane fragmenty ściany (miejsca, w których użyto masy szpachlowej itp.).

Gruntowanie ścian – niezbędny etap

Przygotowując ściany do malowania, nie można zapominać o żadnym z etapów prac. W pierwszej kolejności sprawdź, jaki jest stan powierzchni. Czy widać na niej uszkodzenia? Czy powłoki malarskie łuszczą się i odspajają? Jeśli to konieczne, usuń starą warstwę farby, np. szlifierką elektryczną zintegrowaną z odkurzaczem. Następnie odkurz ściany i całe pomieszczenie z nagromadzonego pyłu i kurzu oraz je umyj – wodą z dodatkiem mydła malarskiego. Po całkowitym wyschnięciu podłoża napraw uszkodzone miejsca – wypełnij je masą szpachlową. Postępuj zgodnie ze sztuką budowlaną. Teraz pora na wspomniane gruntowanie ściany. W dalszej kolejności – jeśli to konieczne – możesz wyrównać powierzchnię tynkiem. Jeśli dasz grunt pod tynk, zyskasz stabilne, mocne i niepylące podłoże.

Jaki grunt do ścian należy zastosować?

Planujesz gruntowanie sufitu lub ścian? Poświęć chwilę na wybór odpowiedniego gruntu – dopasowanego do rodzaju podłoża, a jednocześnie do efektu, na uzyskaniu jakiego Ci zależy:

  • Jeśli pracujesz na kruchym, chłonnym, porowatym czy niestabilnym podłożu (tynkach cementowo-wapiennych, płytach gipsowo-kartonowych lub starych, pylistych powłokach malarskich, np. powłokach z farb klejowych), sięgnij po Dulux Universal Primer. Cechuje się świetną wydajnością, aż do 25 m²/l. Można nim gruntować „mokro na mokro”, aż do pełnego nasycenia; poza tym zapobiega ślizganiu się wałka.
  • Dobry efekt daje też Dulux Grunt Kryjący Podkładowy. Nadaje się m.in. do betonu, tynków cementowych i cementowo-wapiennych, płyt kartonowo-gipsowych, a nawet tapet. Wyrównuje chłonność i ujednolica podłoże, zapewniając farbom nawierzchniowym równomierny kolor.
  • Do mocnych i słabo chłonnych podłoży, jak gładki beton, klinkier czy stare powłoki malarskie, np. lamperie, sprawdzi się Dulux Contact Primer. Ma właściwości szorstkujące, dzięki czemu przygotowuje powierzchnię do aplikacji farb nawierzchniowych.

Gruntowanie ściany krok po kroku

Na finalny efekt prac składa się także prawidłowa aplikacja gruntu na ścianę. Procedura może się oczywiście różnić w zależności od wybranego produktu. Np. Dulux Universal Primer należy nakładać po rozcieńczeniu wodą w proporcji 1:4. Jak gruntować nim ściany? Produkt należy rozprowadzać do postaci równomiernej warstwy za pomocą pędzla, wałka lub metodą natrysku hydrodynamicznego.

Gruntowanie ścian nie jest opcjonalne. Jeśli tylko zależy Ci na dobrym i długotrwałym efekcie Twoich prac, wybierz dobry produkt do gruntowania i prawidłowo przygotuj podłoże.