Usuwanie starych powłok malarskich – jak prawidłowo to zrobić

Każdy fachowiec rozpoczyna pracę od odpowiedniego przygotowania podłoża. Niejednokrotnie obejmuje to usunięcie poprzedniej powłoki malarskiej. W tym artykule przeczytasz, jak zrobić to prawidłowo.

"Usuwanie starych powłok malarskich jest konieczne, jeśli zauważysz, że poprzednia farba zaczęła się łuszczyć"

Kiedy usuwanie starej farby ze ścian jest konieczne?

Usuwanie starych powłok malarskich jest konieczne, jeśli zauważysz, że poprzednia farba zaczęła się łuszczyć. Problem może dotknąć jakiegoś fragmentu ściany lub całej jej powierzchni. Usuwanie starej farby jest obowiązkowe również wtedy, gdy remontujesz obiekty tzw. starego budownictwa, w których ściany pomalowano farbami klejowymi. W każdym z wymienionych wyżej przypadków prawidłowe usuwanie starej farby ze ścian i gruntowanie podłoża daje gwarancję, że nowy materiał zyska odpowiednią przyczepność i stworzy estetyczną powłokę.

A co powiedzieć o lamperiach wykonanych z farb ftalowych (alkidowych)? Jeśli są w dobrej kondycji i zachowały pierwotną przyczepność, nie musisz ich zrywać. Taką powierzchnię wystarczy pokryć specjalną farbą podkładową, taką jak grunt kontaktowo-sczepny Dulux Contact Primer.

Prawidłowe usuwanie starych farb klejowych

Farby klejowe, stosowane przed laty w branży remontowo-budowlanej, koniecznie wymagają usunięcia. W przeciwnym wypadku będą nawijać się na wałek lub przyklejać do pędzla w czasie aplikacji nowej farby.

Sprawdzonym sposobem na zrywanie starej farby klejowej jest użycie szpachelki. Jeśli wcześniej zwilżysz poprzednią powłokę jej zeskrobywanie będzie znacznie łatwiejsze. Nie przesadzaj jednak z ilością wody, aby nie rozmazać kleju.
Po usunięciu całej farby klejowej umyj tynk wodą z dodatkiem mydła malarskiego i napraw ubytki. Następnie możesz odpylić, zagruntować i pomalować powierzchnię wybraną farbą z oferty Dulux Professional.

Usuwanie farby lateksowej ze ściany – kiedy i jak

Nowoczesne farby akrylowe lub lateksowe nawet po wielu latach zachowują doskonały wygląd. Często wystarczy tylko umyć ściany roztworem wody i mydła malarskiego i po ich wyschnięciu można przystępować do pracy. Jeśli jednak farba się łuszczy i odpada, konieczne może być zerwanie powłoki. Jak usunąć farbę lateksową ze ścian?

Fragmenty, które się łuszczą, delikatnie zeskrob szpachelką. Następnie nałóż na naprawiany obszar cienką warstwę szpachli gipsowej. Po przeszlifowaniu, odpyleniu i zagruntowaniu, ściany są gotowe na kolejne etapy prac.
Czy Twoje zlecenie polega na odmalowaniu ścian i sufitów w pomieszczeniach wykończonych uprzednio farbami lateksowymi? W takim razie rozważ zastosowanie farby podkładowej. Produktem opracowanym dla profesjonalistów jest Dulux Professional Grunt Kryjący Podkładowy. To lateksowa farba podkładowa, którą możesz nanieść na całą powierzchnię, aby wyrównać jej chłonność. Dzięki temu farba nawierzchniowa zachowa równomierny kolor na całej ścianie.

W jaki sposób usunąć farby olejne

Farby olejne najczęściej spotyka się na elementach drewnianych, takich jak okna, futryny, drzwi i meble. Niekiedy jednak możesz otrzymać zlecenie przemalowania pomieszczenia, w którym część ścian wykończono taką farbą. Jak prawidłowo ją usunąć? Zdzieranie starej farby ze ściany jest możliwe na cztery sposoby:

  • Metoda ręczna. Jak sama nazwa wskazuje, potrzeba będzie szpachelka, podobnie jak w przypadku farb klejowych i dyspersyjnych. Niestety usuwanie farby w ten sposób jest bardzo czasochłonne.
  • Metoda mechaniczna. Przy odrobinie wprawy możesz wykorzystać wiertarkę wyposażoną w szczotkę drucianą, aby szybko i dokładnie usunąć farbę olejną ze ściany. Uważaj przy tym, żeby nie uszkodzić podłoża. Minusem tej metody jest generowanie dużych ilości pyłu.
  • Metoda termiczna. Usuwanie farby ze ściany polega na podgrzewaniu powłoki olejnej specjalną opalarką. Dzięki temu lamperia staje się elastyczna i łatwo ją zedrzeć. Niestety ta metoda zarezerwowana jest tylko do ścian pokrytych drewnem. W przypadku podłoży betonowych lub metalowych metoda termiczna nie zdaje egzaminu.
  • Metoda chemiczna. Jeśli zlecenie obejmuje usuwanie farby olejnej na dużej powierzchni, rozważ użycie metod chemicznych. Specjalny środek do usuwania starych powłok malarskich to preparat złuszczający, który wystarczy równomiernie nałożyć na całą ścianę. Po wyznaczonym przez producenta czasie farba olejna złuszczy się i bardzo łatwo będziesz mógł zeskrobać ją szpachelką. Mimo niewątpliwych zalet ta metoda ma zasadniczą wadę – preparaty chemiczne wydzielają toksyczne opary, dlatego w czasie pracy trzeba stosować środki ochrony osobistej i przez kilka do kilkunastu godzin wentylować pomieszczenie.

Niezależnie od tego, jakie pomieszczenie remontujesz, jako fachowiec musisz podjąć decyzję, czy usuwać stare powłoki malarskie. Jeśli uznasz to za konieczne, zastosuj metody opisane w tym artykule. Dzięki temu osiągniesz zadowalający efekt w krótkim czasie.