Pęknięta ściana – w jaki sposób naprawić uszkodzoną powierzchnię?

Rysy i pęknięcia na ścianach psują estetykę wnętrza i obniżają wartość nieruchomości.

"Rysy i pęknięcia na ścianach psują estetykę wnętrza i obniżają wartość nieruchomości. Jako fachowiec, powinieneś być przygotowany do naprawy uszkodzonych powierzchni."

Jako fachowiec, powinieneś być przygotowany do naprawy uszkodzonych powierzchni. W tym artykule wyjaśniamy, jak usunąć pęknięcia na ścianie. Poznasz skuteczne metody napraw kosmetycznych i konstrukcyjnych.

Dlaczego ściany w domach pękają?

Pęknięta ściana to dla fachowca nic nowego. Zapewne nieraz widziałeś mniejsze i większe uszkodzenia ścian, szczególnie w nowych domach o rozbudowanej bryle. Pękanie ścian zdarza się również w budynkach wzniesionych wiele lat wcześniej. Przyczyną takich defektów mogą być naturalne naprężenia materiałów lub błędy popełnione na jakimś etapie prac. Najczęściej jednak uszkodzenia powstają wskutek napięć konstrukcyjnych wywołanych przemieszczaniem gruntu.

W czasie wykonywania prac budowlanych, na przykład głębokich wykopów pod fundamenty, garaże podziemne, tunele itp., dochodzi do odprężenia gruntu, a niekiedy zmiany poziomu wód gruntowych. Efektem są nowe odkształcenia konstrukcyjne w domach, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie placu budowy lub nawet w odległości kilkuset metrów od niego.

Naprawa pękniętych ścian jest możliwa, ale wymaga zidentyfikowania problemu. Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na każdą okoliczność. Dlatego przystępując do prac w domu klienta, najpierw ustal, z jakim rodzajem uszkodzenia powierzchni masz do czynienia i czy wystarczy naprawa kosmetyczna.

Jak rozpoznać niegroźne pęknięcia ścian?

Usuwanie pęknięć na ścianie jest znacznie łatwiejsze, gdy masz do czynienia z niegroźnymi rysami skurczowymi o szerokości mniejszej niż 0,3 mm. Oprócz tego, że są wąskie, zwykle jest ich dużo, tworzą charakterystyczną pajęczynę, a po ich pojawieniu nie dzieje się nic złego. Chcesz sprawdzić, czy szerokość pęknięć się nie powiększa? Wykonaj na nich kilka placków z gipsu i zobacz, czy po kilku dniach pojawią się nowe rysy. Jeśli nie, masz do czynienia z najprostszą wersją uszkodzeń i wystarczy naprawa kosmetyczna.

Kosmetyczna naprawa uszkodzonej powierzchni

Sprawdzony sposób na pęknięcia ścian to powiększenie rys do szerokości kilku milimetrów. Wykorzystaj do tego jakieś ostre narzędzie. Następnie zwilż rowki wodą (np. spryskiwaczem), aby zwiększyć przyczepność powierzchni. Do uzupełnienia ubytków wykorzystaj gotową szpachlę do pęknięć ścian. Rodzaj masy szpachlowej dopasuj do rodzaju tynku. W specjalistycznych sklepach znajdziesz produkty do tynków gipsowych oraz cementowo-wapiennych.

Pamiętaj, że gładź w czasie wysychania zmniejszy swoją objętość i wzdłuż rysy pojawią się charakterystyczne zagłębienie. Dlatego uzupełnianie pęknięć w ścianach rozłóż na dwa lub trzy etapy. Gdy końcowa warstwa wyschnie, delikatnie przeszlifuj ją drobnoziarnistym papierem ściernym, odpyl, zagruntuj i pomaluj farbą. Sprawdź ofertę Dulux Professional do ścian i sufitów.

Łatwym sposobem na zamaskowanie drobnych rys jest też gotowy silikon do pęknięć ścian. Ma doskonałą przyczepność, jest szybkoschnący i może być stosowany z różnego rodzaju materiałami. Po wyschnięciu wystarczy pomalować go wysokiej jakości farbą.

Jak wyglądają poważne pęknięcia ścian?

Niekiedy w budynku pojawiają się większe pęknięcia. Przed przystąpieniem do ich naprawy, dobrze jest zasięgnąć opinii u eksperta, który przeanalizuje projekt budynku i oceni, czy jego stan jest bezpieczny. Zdarza się, że uszkodzenia są spowodowane błędami popełnionymi przy kładzeniu fundamentów lub zmianami w poziomie okolicznych wód gruntowych.

Jak naprawić pęknięcia na ścianie, jeśli otrzymasz zielone światło w kwestii remontu? Sama gładź to za mało – potrzebna będzie poważniejsza ingerencja.

Konstrukcyjna naprawa pękniętej ściany

W przypadku głębokich i rozległych uszkodzeń, poziomych, pionowych lub ukośnych, eksperci wskazują konieczność przeprowadzenia prac konstrukcyjnych. Naprawa pękniętej ściany obejmuje wykonanie bruzd poprzecznych i zatopienie w nich stalowych prętów, które będą pełnić rolę „szwów”. Do wzmocnienia użyj prętów o średnicy 3-6 mm ze stali sprężającej, która wytrzymuje duże naprężenia. Jako wypełnienie bruzd najlepiej sprawdzi plastobeton, w którym spoiwem jest żywica epoksydowa.

Po wyschnięciu elementów wzmacniających możesz przystąpić do wyrównania powierzchni gładzią. Później przeszlifuj ją drobnoziarnistym papierem ściernym, odpyl zagruntuj i pomaluj. Jeśli od poprzedniego malowania minęło sporo czasu, konieczne może być odświeżenie całego pomieszczenia. Farby do ścian i sufitów Dulux Professional to szeroka oferta produktów do każdego typu pomieszczeń, również tych, które są narażone na zabrudzenia, czarne ślady i przetarcia, czy wilgoć. Farby zapewniają bardzo dobre krycie i wysoką wydajność. Bazy Dulux Professional możesz zabarwić na 15 tysięcy kolorów.

Zauważenie pęknięć na ścianach to nic przyjemnego. Mamy jednak nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom będziesz przygotowany do naprawy uszkodzonej powierzchni. Wykorzystaj porady ekspertów w czasie następnej realizacji!