Przetarcia i nierównomierne krycie farby – jak tego uniknąć?

Czy w czasie realizacji zlecenia zdarzyło Ci się zauważyć przebicia podłoża i nierówności po malowaniu? To nic przyjemnego. Eksperci marki Dulux Professional wyjaśniają, jak uniknąć tego problemu.

"Farba nie kryje lub po malowaniu zauważyłeś nieestetyczne przebicia? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka."

Nierównomierne krycie farby zdarza się nawet fachowcom

Nierówności po malowaniu mogą być wyzwaniem nawet dla profesjonalistów. To nie tylko uciążliwy, ale też kosztowny problem. W najlepszym wypadku ścianę, na której wystąpiło nierówne krycie farby, trzeba będzie jeszcze raz pomalować. Każdy fachowiec powinien wiedzieć, jakie są przyczyny przebicia podłoża po malowaniu. W tym artykule znajdziesz wyjaśnienia ekspertów marki Dulux Professional. Na koniec przeczytasz, co zrobić, żeby uniknąć niepowodzeń w czasie kolejnych remontów. Zastosuj nasze podpowiedzi, żeby realizować prace remontowe sprawnie i nie narażać inwestora na nieprzewidziane wydatki.

Przyczyny przetarć i nierównomiernego krycia farby

Farba nie kryje lub po malowaniu zauważyłeś nieestetyczne przebicia? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Najczęściej problem pojawia się wtedy, gdy podłoże zostało nieprawidłowo przygotowane do malowania. Innym razem słabe krycie farby wynika z zastosowania niewłaściwych narzędzi lub techniki. Przyjrzyj się bliżej każdemu z tych powodów.
Przyczyna 1: Podłoże niezagruntowane przed malowaniem

Wielu profesjonalistów przyznaje, że właściwe przygotowanie podłoża to klucz do uzyskania estetycznej i trwałej powłoki. Niezależnie od tego, czy wykańczasz świeżo położony tynk cementowo-wapienny, płytę kartonowo-gipsową, czy tapetę przeznaczoną do malowania, zawsze stosuj wysokiej klasy preparat gruntujący. Dzięki temu podłoże stanie się jednolicie chłonne, a farba będzie mogła równomiernie w nie wsiąkać.

W ofercie marki Dulux Professional znajdziesz preparaty dla najbardziej wymagających:

  • Grunt Universal Primer to koncentrat do rozcieńczenia wodą w proporcjach 1:4. Doskonale nadaje się do gruntowania różnych kruchych i chłonnych podłoży wewnątrz i na zewnątrz. Jeśli chcesz odpowiednio zagruntować podłoże na tynkach cementowo-wapiennych i płytach gipsowo-kartonowych, zawsze sięgaj po Dulux Professional Universal Primer.
  • Grunt Contact Primer to wyjątkowy preparat kontaktowo-sczepny, który możesz wykorzystać do przygotowywania gładkich, słabo chłonących lub niechłonnych podłoży. Jeśli chcesz pomalować powierzchnię gładkiego betonu, klinkier, cegły wapienno-piaskowe lub stabilne stare powłoki malarskie typu lamperie, wybierz właśnie ten preparat.
  • Grunt Kryjący Podkładowy to lateksowa farba podkładowa. Fachowcy sięgają po nią, żeby przygotować i wyrównać chłonność ścian i sufitów, które nie były wcześniej malowane. Pamiętaj jednak, że jeśli podłoże jest pyliste lub silnie nasiąkliwe, trzeba je najpierw ustabilizować, np. za pomocą preparatu Dulux Universal Primer.

Przyczyna 2: Zeszklenie ściany po gruntowaniu

Niekiedy nierówne krycie farby ma związek z „przegruntowaniem” podłoża. Fachowcy określają to zjawisko mianem zeszklenia ściany. Chodzi o to, że na niektórych obszarach grunt nie wnika w podłoże, ale pozostaje na powierzchni. Bardzo łatwo można to zauważyć – niektóre fragmenty ściany zaczynają połyskiwać. Połyskujące miejsca stają się śliskie i niechłonne. W rezultacie farba nie kryje, a po malowaniu widać nieestetyczne przebicia podłoża. Powodem zeszklenia ściany może być:

  • użycie nieodpowiedniego gruntu,
  • rozcieńczanie preparatu w złych proporcjach,
  • niedokładne rozprowadzanie lub
    nakładanie zbyt grubej warstwy preparatu gruntującego.

Zeszklenie ściany to bardzo negatywne zjawisko. Żeby go uniknąć, w czasie gruntowania trzymaj się zaleceń producenta, które znajdziesz w karcie technicznej wybranego preparatu.

Przyczyna 3: Użycie nieodpowiednich narzędzi

Nawet profesjonalistom zdarza się pomylić, szczególnie wtedy, gdy pracują pod presją czasu. Malowanie wałkiem o zbyt krótkim włosiu lub zbyt mocne rozcieranie farby to częste przyczyny powstawania nierówności. Jak malować, żeby nie było smug? Krótko mówiąc, dokładnie. Nawet jeśli gonią Cię terminy, pamiętaj, że bezpiecznie jest stosować się do zaleceń producenta farby. Dobierz narzędzia odpowiednie do rodzaju materiału malarskiego, a w czasie pracy dbaj o to, aby równomiernie nanosić farbę na podłoże.

Jak malować, żeby unikać przebić podłoża i nierównego krycia farby

Eksperci marki Dulux Professional znają skuteczne sposoby na malowanie bez przebić. Zapamiętaj poniższe rady lub je sobie zapisz, aby już nigdy nie walczyć z nierównościami i smugami.

  1. Wybierz odpowiedni wałek. Na przykład malując emulsjami lateksowymi do ścian i sufitów Dulux Professional, korzystaj z wałków z runa naturalnego lub wałków sznurkowych o długości runa 10-18 mm
  2. Sprawdź warunki panujące w pomieszczeniu. Za optymalną można uznać temperaturę w zakresie od +10°C do + 28°C, przy zachowaniu wilgotności względnej powietrza poniżej 80%
  3. Nigdy nie maluj suchym wałkiem, ale poszczególne fragmenty łącz ze sobą metodą „mokre na mokre”
  4. Malowanie ścian drugi raz rozpoczynaj dopiero wtedy, gdy pierwsza warstwa wyschnie i nie wcześniej, niż zaleca producent. Pamiętaj, że obniżenie temperatury lub wzrost wilgotności względnej wydłużają czas schnięcia farby
  5. Jeśli na ścianę w intensywnym kolorze chcesz położyć farbę w innym, równie intensywnym odcieniu, stosuj tzw. międzywarstwę. To farba w kolorze zbliżonym do nowego. Jej położenie zminimalizuje ryzyko wystąpienia nierówności.

Mamy nadzieję, że przetarcia i nierównomierne krycie farby nie będą już dla Ciebie problemem! Nie życzymy ich nikomu! W czasie prac remontowych pamiętaj o podpowiedziach naszych ekspertów i zawsze korzystaj z wysokiej jakości produktów marki Dulux Professional.