Najczęstsze błędy przy malowaniu ścian i sufitu

Błędy przy malowaniu sufitu i ścian – czy wiesz, jak ich unikać?

“Większość błędów malarskich w praktyce dotyczy etapu przygotowania ścian do malowania.”

Choć dotyczą przede wszystkim malarzy-amatorów, czasami popełniają je również profesjonalni wykonawcy. Niektóre z nich mogą całkowicie zniweczyć efekty pracy! Błędy przy malowaniu sufitu i ścian – czy wiesz, jak ich unikać?

Nieprzygotowanie ścian do malowania

Większość błędów malarskich w praktyce dotyczy etapu przygotowania ścian do malowania. A dokładniej — chodzi o malowanie ścian bez żadnego przygotowania. Jeżeli zaniedbasz ten krok i np. nałożysz nową warstwę farby na starą, słabo przyczepną powłokę, Twój klient niedługo po remoncie będzie musiał planować kolejny.

Malowanie brudnych ścian

Podobnie jest w przypadku brudnych ścian. Malowanie zabrudzonych powierzchni to prosty sposób na remontowe fiasko. Nowa powłoka nie będzie dobrze przyczepna m.in. do zatłuszczonego podłoża. Dobrych rezultatów nie osiągniesz również, jeśli będziesz malował ściany bez uprzedniego usunięcia pleśni i zagrzybień. Poza tym indywidualnego podejścia wymagają ściany pożółkłe od dymu nikotynowego. Innymi słowy, czyszczenie ścian przed malowaniem to absolutna konieczność.

Malowanie ścian bez gruntowania

Przygotowanie do malowania ścian może obejmować także gruntowanie. Gruntuje się nie tylko nowe ściany, ale także wszelkie kruche i chłonne podłoża oraz stare i pyliste powłoki. Jeżeli nie zastosujesz gruntu, mimo iż jest to konieczne, może zdarzyć się np., że zbyt chłonna ściana będzie odciągać wilgoć z farby nawierzchniowej. Spowoduje to nierówne wysychanie powłoki. Najczęściej objawia się to złuszczeniem świeżo nałożonych powłok.

Malowanie ścian a nieodpowiednie warunki

Na efekt wymalowania wpływają również warunki, w których przeprowadzasz prace. Jaka powinna być wilgotność powietrza oraz w jakiej temperaturze malować ściany? Taką informację znajdziesz w karcie technicznej farby, której zamierzasz użyć. Przykładowo aplikacja farby Dulux Professional Rezisto 15 powinna odbywać się w temperaturze od +10°C do +28°C (najlepiej ok. 20°C). Z kolei względna wilgotność powietrza nie może przekraczać 80%. To bardzo ważne: zbyt wysoka wilgotność oraz za niska temperatura mogą spowolnić proces wysychania powłoki. Za wysoka temperatura zaś – przyspieszyć go. W obu przypadkach może się to odbić na wytrzymałości i wyglądzie powłoki.

Wykonywanie poprawek po malowaniu

Okazuje się, że także na tym etapie można popełnić błąd. Jak wykonywać poprawki po malowaniu ścian? W zasadzie najlepiej tego nie robić. Jeżeli widzisz, że dany fragment wymaga poprawy, zaaplikuj na powierzchnię kolejną warstwę farby. Zanim to zrobisz, poczekaj jednak, aż farba całkowicie wyschnie – wtedy upewnisz się, że poprawka faktycznie jest potrzebna.

Malowanie po wilgotnej lub mokrej powierzchni

Wśród błędów podczas malowania ścian należy wymienić także malowanie wilgotnej lub mokrej powierzchni. Nakładanie farby np. na wilgotny jeszcze grunt to jedna z odpowiedzi na pytanie: „dlaczego podczas malowania wychodzą bąble?”.
Brak profesjonalnych narzędzi malarskich

Jesteśmy pewni, że ten błąd Ciebie nie dotyczy, jednak warto go wymienić. Nieprawidłowo dobrane narzędzia do malowania mogą negatywnie wpłynąć na wygląd wykończenia. Informacji na ten temat szukaj w karcie technicznej farby. Znajdziesz tu podpowiedzi m.in. dotyczące rodzaju włosia czy runa oraz długości runa. Poza tym pamiętaj, że potrzebne są Ci profesjonalne narzędzia malarskie. Na pewno nie należy kupować tanich pędzli i wałków – mogą zostawiać na powłoce włoski i fragmenty runa.

Warunki, sprzęt malarski, kolejność prac itd. – na dobry efekt wymalowania wpływa bardzo wiele czynników. Niektórych błędów podczas malowania ścian bardzo łatwo uniknąć.