Jak przemalować ściany z ciemnego koloru na jasny?

Nie potrzebujesz kolejnych warstw produktu, nie ma też mowy o czasochłonnych procedurach. Z odpowiednio przygotowanym podłożem i dobrą farbą to wyjątkowo łatwe.

“Jeżeli wybierzesz odpowiednią, doskonale kryjącą farbę, wystarczą Ci do tego dwie warstwy.”

Remont nieraz oznacza diametralną zmianę kolorystyki. Nowe wnętrzarskie trendy sprawiają, że inwestorzy do domów i mieszkań coraz częściej wybierają jasne, stonowane odcienie. W związku z tym Ty jako wykonawca stajesz przed pewnym wyzwaniem. Jak pomalować ściany z ciemnego koloru na jasny – szybko i skutecznie? Podstawą jest dokładne przygotowanie podłoża, a ponadto dobra, doskonale kryjąca farba.

Malowanie ścian z ciemnego koloru na jasny – przygotowanie

Odpowiednie przygotowanie podłoża do dalszych działań – to niezbędny etap prac, nie tylko w sytuacji, gdy planujesz zmianę koloru ściany z ciemnego na jasny. W pierwszej kolejności sprawdź, w jakim stanie są poprzednie powłoki malarskie. Jeśli się łuszczą i odspajają, konieczne będzie ich usunięcie. Użyj do tego szlifierki elektrycznej zintegrowanej z odkurzaczem budowlanym. Następnie pozbądź się kurzu, pyłu i powstałych zabrudzeń. Jeżeli na tynku – mimo usunięcia warstwy farby – widać ślady grzybów pleśniowych, użyj środka grzybobójczego (zgodnie z instrukcjami producenta). Kolejny krok to dokładne umycie ścian ciepłą wodą i mydłem malarskim. Po ich całkowitym wyschnięciu wypełnij ubytki masą szpachlową. Możesz też zastosować gładź, aby wyrównać mankamenty podłoża. Przeszlifuj powierzchnię i ją odpyl. Po zagruntowaniu ścian – całej ich powierzchni lub naprawianych fragmentów – możesz przystąpić do malowania.

Jeżeli zaś stare powłoki malarskie są w dobrym stanie, a ściany stabilne, wystarczy dokładnie je odkurzyć i umyć. Jeśli zauważysz jakiekolwiek, drobne uszkodzenia, wypełnij je szpachlówką, a następnie zagruntuj te, naprawiane fragmenty powierzchni.

Jaką farbę wybrać do malowania ścian na biało po kolorze

Pamiętaj, że tylko dobra farba pozwoli Ci osiągnąć świetny efekt. Jakich właściwości powinieneś szukać, jeśli zależy Ci na idealnym przemalowaniu pokoju z ciemnego koloru na jasny? Przede wszystkim bardzo dobrego krycia. Jeżeli planujesz malowanie na biało, postaw na Dulux Professional Latex 4 Premium White. To farba zapewniająca 100% krycia na odpowiednio przygotowanym, jednolitym podłożu – także na ciemnych kolorach. Co ważne, wystarczą Ci tylko dwie warstwy. Jeżeli chcesz pomalować pomieszczenie na inny kolor, wybierz produkt o podobnej sile krycia – aby osiągnąć cel za pomocą jak najmniejszej liczby warstw.

Przemalowanie pokoju z ciemnego na jasny – sprawdzone metody

Jak zmienić kolor ścian z ciemnego na jasny? Oto wskazówki z wykorzystaniem Dulux Professional Latex 4 Premium White:

  • Jeżeli wybierzesz odpowiednią, doskonale kryjącą farbę, wystarczą Ci do tego dwie warstwy. Pierwsza zgasi pierwotny, nasycony odcień, druga zaś sprawi, że stanie się on zupełnie niewidoczny. Drugą warstwę wspomnianej farby nałóż już po 2 godzinach od zaaplikowania pierwszej. Pamiętaj, aby malować tylko jedną techniką malarską, a po wyschnięciu nie wykonywać miejscowych poprawek – dzięki temu uzyskasz maksymalnie równą i jednolitą powierzchnię.
  • W przypadku niejednolitych, trudnych podłoży oraz wyjątkowo ciemnych kolorów w pierwszej kolejności należy zastosować warstwę podkładową. Możesz to zrobić za pomocą Dulux Grunt Kryjący Podkładowy lub farby Dulux Professional Latex 4 Premium White – rozcieńczonej 150-200 ml wody na każdy litr farby. Następnie nałóż dwie właściwe warstwy farby nawierzchniowej.

Jak pomalować ściany z ciemnego koloru na jasny? Nie potrzebujesz kolejnych warstw produktu, nie ma też mowy o czasochłonnych procedurach. Z odpowiednio przygotowanym podłożem i dobrą farbą to wyjątkowo łatwe.