Malowanie ścian natryskowo. Dlaczego warto malować ściany pistoletem i jak to robić prawidłowo?
Malowanie pistoletem to metoda, która zapewnia dobre efekty w krótkim czasie.
“Do malowania agregatem malarskim nadaje się wyłącznie farba, której producent dopuścił taką metodę aplikacji.”
Coraz więcej profesjonalistów decyduje się na malowanie pistoletem natryskowym. Trudno się dziwić! To metoda, która zapewnia dobre efekty w krótkim czasie. Sprawdź, czy wiesz już wszystko o malowaniu agregatem. Poznaj sposoby, dzięki którym udoskonalisz swoją technikę.
Malowanie ścian natryskowo – dlaczego warto użyć tej techniki?
Malowanie ścian natryskowo polega na rozpyleniu farby lub innego produktu pod wysokim ciśnieniem. Pozwala to na uzyskanie wyjątkowo gładkiej struktury powłoki. Największym atutem tej metody malowania jest jednak możliwość aplikacji produktu na sporej powierzchni w bardzo krótkim czasie. Po agregat warto sięgnąć również wtedy, gdy do pomalowania masz ścianę o nieregularnej strukturze, jak tynk strukturalny lub cegły.
Malowanie ścian natryskowe – jakiej farby potrzebujesz?
Jeżeli zamierzasz malować wnętrze agregatem, upewnij się, czy dana farba się do tego nadaje. Zajrzyj do jej karty technicznej – znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje. Miej jednak na uwadze, że najważniejsze w wyborze produktu są jego właściwości oraz poziom zapewnianej ochrony. Np. jeżeli ściany wymagają zastosowania farby o bardzo dobrym kryciu bez smug, z kolei klientom zależy na odporności na szorowanie, możesz zarekomendować im farbę Dulux Professional Classic 9.
Parametry agregatu do malowania natryskowego – jakie będą odpowiednie?
Jeżeli masz już doświadczenie w malowaniu pistoletem natryskowym, na pewno wiesz, że warto kierować się tu wytycznymi producenta. Znajdziesz je w karcie technicznej farby. Jednocześnie pamiętaj, że są to jedynie parametry zalecane. To oznacza, że każdorazowo trzeba je sprawdzić bezpośrednio na powierzchni, którą będziesz malował — czyli przeprowadzić tzw. próby techniczne. Dobór parametrów do metody natryskowej uzależniony jest od indywidualnych potrzeb i cech urządzenia, warunków, jakie panują w pomieszczeniu (temperatury i wilgotności) oraz specyfiki malowanej powierzchni (sufit, ściany itp.).
Jeżeli do malowania ścian natryskowo wybrałeś farbę Dulux Professional Classic 9, wypróbuj poniższe parametry, a następnie sprawdź takie ustawienia urządzenia, które Twoim zdaniem będą najkorzystniejsze:
- ustaw ciśnienie robocze na poziomie 200 bar,
- wybierz dyszę o średnicy 0,43 mm
- oraz kąt natrysku dyszy 50 stopni.
Należy przy tym zaznaczyć, że parametry natrysku są podawane w nawiązaniu do konkretnego agregatu. Wskazane powyżej kwestie odnoszą się do urządzenia hydrodynamicznego GRACO – model STmax595. Jeżeli zaś pracujesz na natrysku PowerPainter 90 Extra HEA firmy Wagner, w pierwszej sprawdź, jakie efekty uzyskujesz przy ciśnieniu 90 bar oraz przy użyciu dyszy HEA: 515, 517.
To oczywiste, że zamiast kupować czy wypożyczać nowy sprzęt, sięgniesz po ten, którego używasz na co dzień. W związku z tym ogromne znaczenie mają wypracowane przez Ciebie procedury oraz techniki. Dobór parametrów powinien wynikać zarówno z Twojego sposobu pracy czy indywidualnych potrzeb, jak i cech posiadanego przez Ciebie agregatu. Oznacza to, że malowanie pistoletem powinno być poprzedzone próbami technicznymi.
Malowanie pistoletem natryskowym. Porady i podpowiedzi
Jak malować agregatem malarskim? To proste, jednak wymaga pewnej wprawy. Oto kilka podpowiedzi dotyczących malowania ścian pistoletem:
- Malowanie pokoju pistoletem wymaga prawidłowego przygotowania ścian – tak, jak każda inna technika malarska.
- Do malowania agregatem malarskim nadaje się wyłącznie farba, której producent dopuścił taką metodę aplikacji. W pierwszej kolejności sprawdź więc kartę techniczną produktu.
- W karcie technicznej farby znajdziesz też informację, czy należy ją rozcieńczać, czy nie oraz w jakich proporcjach. Jeżeli malujesz wspomnianą farbą Dulux Professional Classic 9, możesz ją rozcieńczać, ale najczęściej nie jest to konieczne. Sam oceń, czy po dokładnym wymieszaniu produktu w opakowaniu jego konsystencja Ci odpowiada. Jeśli nie – użyj do tego wody pitnej.
- Zanim zaczniesz właściwe malowanie pistoletem, najpierw przeprowadź test ustawień urządzenia. Wypróbuj różne ciśnienia czy średnie dyszy, aby znaleźć optymalne rozwiązanie.
Jak malować pistoletem natryskowym? Instrukcja krok po kroku
Przed przystąpieniem do malowania przygotuj i oczyść podłoże. Zakres prac uzależniony jest od stanu ścian i starych powłok malarskich. Następnie przygotuj zestaw oraz farbę w odpowiednio dużym opakowaniu, podstaw ją pod agregat i ustaw odpowiednie parametry urządzenia. Przetestuj pistolet – wykonaj kilka prób malowania. Sprawdź też, jaka odległość dyszy od ściany zda egzamin, 20 czy może 40 cm. Natryskuj farbę na powierzchnię, wykonując równy ruch dłonią i kierując się od góry ku dołowi. Pamiętaj o uzupełnianiu farby, tak aby nie zabrakło jej podczas malowania dużej powierzchni. Kiedy zakończysz prace, wyczyść urządzenie i jego poszczególne elementy – nie dopuść do zaschnięcia farby.
Malowanie pistoletem to świetny sposób na przyspieszenie prac, jednak bez żadnej straty na jej jakości. Sprawdzony sprzęt oraz dobrej jakości farba to przepis na perfekcyjne wymalowanie. Kluczowy jest tu wybór odpowiedniej farby. Powinna nie tylko nadawać się do malowania agregatem, ale także chronić ściany przed oddziaływaniem danych czynników.