Jak malować ściany i sufity bez smug? Porady ekspertów
Wybierz odpowiedni produkt oraz wałek. Poza tym kieruj się kilkoma podstawowymi zasadami dotyczącymi nakładania produktu, a na pewno osiągniesz świetny efekt.
“Jak malować wałkiem bez smug i jak pozbyć się smug po malowaniu”
Idealnie pomalowane ściany to najlepsza wizytówka i świetne portfolio Twojej firmy. Przypomnijmy najważniejsze zasady dotyczące malowania bez smug oraz wskazówki, dzięki którym będziesz bezkonkurencyjny. Sprawdź, jak malować wałkiem bez smug i jak pozbyć się smug po malowaniu.
Malowanie bez smug – o czym należy pamiętać?
Jako profesjonalista doskonale zdajesz sobie sprawę, że na uzyskanie efektu idealnie pomalowanej ściany składają się także czynności poprzedzające samo malowanie. Bardzo dużo zależy od prawidłowego zagruntowania powierzchni. Dzięki gruntowaniu wyrównasz chłonność podłoża – w konsekwencji farba nawierzchniowa będzie bardziej równomiernie wysychać. Tym samym zwiększysz szanse na malowanie ścian bez smug.
Znaczenie mają również warunki, w jakich przeprowadzasz prace. Mimo iż każdy wykonawca ma swoje przyzwyczajenia oraz wypracowane procedury dotyczące malowania, warto przypomnieć, że kluczowe jest to, aby ściśle stosować się do wytycznych producenta. Dotyczy to m.in. temperatury oraz wilgotności w pomieszczeniu podczas malowania. Zalecenia znajdziesz w karcie technicznej farby.
Producenci podają przedział temperaturowy, w którym dopuszczalne jest przeprowadzanie prac, np. od +10°C do +28°C. Za optymalną uznaje się temperaturę ok. 20°C. Malowanie w wyższych temperaturach może spowodować zbyt szybkie wysychanie powłoki, a w konsekwencji – powstanie smug i plam na ścianie po malowaniu.
W przypadku malowania sufitów należy pamiętać, że temperatura przy samym suficie jest o kilka stopni wyższa niż w niższych partiach pomieszczenia. Wynika to z tego, że ciepłe powietrze unosi się do góry. Warto wziąć to pod uwagę podczas prowadzenia prac malarskich, szczególnie w cieplejsze dni oraz w sezonie grzewczym.
Czym i jak malować bez smug?
Dzięki swoim właściwościach niektóre farby pozwalają zminimalizować ryzyko powstania smug po malowaniu. Jednym z takich, dostępnych na rynku produktów jest matowa farba Dulux Professional Classic 9. Cechuje się odpornością na zmywanie, bardzo wysoką wydajnością oraz doskonałym kryciem bez smug. Oczywiście, aby osiągnąć dobry efekt wymalowania, konieczne jest prawidłowe przygotowanie podłoża, jego zagruntowanie (jeśli jest to konieczne) oraz zadbanie o odpowiednie warunki podczas malowania.
Jak malować sufit bez smug? Jak uniknąć smug podczas malowania ścian?
Nie zapomnij więc o przygotowaniu podłoża oraz zapewnieniu odpowiednich warunków, dzięki którym farba będzie wysychać w dobrym tempie. Jako profesjonalny malarz na pewno doskonale zdajesz sobie sprawę, że bardzo istotny jest też dobór odpowiednich narzędzi. Do malowania sufitu bez smug (oczywiście to samo dotyczy ścian) na pewno potrzebujesz wałka. Dlaczego? Wałek umożliwia równomierną aplikację produktu. Gdybyś malował sufit czy ściany pędzlem, raczej nie udałoby Ci się uniknąć widocznych śladów pociągnięcia włosia po powierzchni. To istotne, aby wybrać wałek, kierując się przy tym zaleceniami producenta. Tyczy się to szczególnie rodzaju oraz długość włosia.
Jak malować ściany wałkiem bez smug? Podpowiedzi
Najwięcej zależy od ostatniej, finalnej warstwy farby. Malowanie ścian bez smug wymaga przede wszystkim nakładanie ostatniej warstwy produktu w kierunku od góry ku dołowi, pewnymi pociągnięciami, z zachowaniem jednego kierunku. Poza tym konieczna jest aplikacja farby nachodzącymi na siebie pasami – tak, aby nie dopuścić do wyschnięcia krawędzi nakładanej warstwy.
Pamiętaj, aby przed malowaniem zwilżyć wałek wodą, a następnie osuszyć go z nadmiaru wody. Ponadto uważaj na ilość nabieranej na wałek farby. Pobieraj równomierne ilości produktu – już od pierwszego zanurzenia wałka – tak, aby równo wtłoczył się we włosie.
Co istotne, nie należy wykonywać miejscowych poprawek w trakcie malowania, tzn. podczas wysychania nałożonej powłoki. Poczekaj, aż warstwa farby całkowicie wyschnie — możliwe, że ślad czy przebarwienie to wynik stopniowego wysychania powłoki, a nie mankament. Dopiero po wyschnięciu powłoki będziesz mógł ocenić, czy konieczne są poprawki, czyli nałożenie kolejnej warstwy produktu.
Jak malować wałkiem sufit – profesjonalnie i bez smug?
Profesjonaliści wiedzą, że te same reguły obowiązują podczas malowania sufitu. Największa różnica tkwi w kierunku nakładania produktu. Farbę należy aplikować w kierunku od źródła światła, np. okna, w głąb pomieszczenia. Dzięki temu ewentualne smugi czy drobne nierówności staną się mniej niewidoczne. W zniwelowaniu smug na pewno pomoże też farba o matowej powłoce, która „ukrywa” niedoskonałości podłoża. Przykładem takiego produktu jest antyrefleksyjna farba Dulux Professional Rezisto 1 – idealnie nadaje się do malowania sufitu bez smug.
Jak malować farbą lateksową bez smug? To proste. Wybierz odpowiedni produkt – przede wszystkim taki, który cechuje się dobrym kryciem – oraz wałek. Poza tym kieruj się kilkoma podstawowymi zasadami dotyczącymi nakładania produktu, a na pewno osiągniesz świetny efekt.