Jak namalować pasy na ścianie?

Jak zaprojektować pokój z paskami i o czym pamiętać podczas malowania pasów.

“Malowanie pasów na ścianie to świetny sposób, aby ożywić aranżację i wprowadzić do niej więcej kolorów”

Twoim klientom marzą się pasy na ścianie – poziome lub pionowe? Nic trudnego! Dowiedz się, jak zaprojektować pokój z paskami i o czym pamiętać podczas malowania pasów.

Malowanie pasków na ścianie – gdzie się sprawdzi?

Malowanie pasów to zabieg stosowany przez projektantów wnętrz od lat. Zdaje egzamin m.in. w pomieszczeniach, które mają zaburzone proporcje. Odpowiednio zaplanowane sprawiają, że wnętrze wydaje się wyższe lub bardziej przestronne niż jest w rzeczywistości:

  • pasy poziome – np. na krótszej ścianie w wąskim pokoju sprawią, że będzie on wyglądał na szerszy,
  • pasy pionowe – optycznie podwyższą wnętrze.

Nowoczesne malowanie ścian w pasy to świetne rozwiązanie do domów i mieszkań w stylu minimalistycznym, glamour, vintage, ale i klasycznym. Z drugiej strony dzięki dopasowanej kolorystyce ten „trik” znajdzie zastosowanie niezależnie od charakteru aranżacji. Klienci mogą zdecydować się albo na wariant oparty o zdecydowane kontrasty (np. biel i czerń), albo na pasy, których odcienie wyraźnie ze sobą korespondują (np. różne tonacje błękitu).

Malowanie pasów na ścianie – jak się przygotować?

Zanim przystąpisz do malowania ścian w pasy, musisz prawidłowo przygotować powierzchnię do pracy. W pierwszej kolejności upewnij się, czy poprzednia powłoka malarska nadal jest dobrze przyczepna do podłoża. Jeżeli jest w dobrym stanie, jedynym, czego potrzebujesz, jest odpylenie i umycie ścian wodą z dodatkiem mydła malarskiego.

Jeśli jednak zauważyłeś, że stara farba łuszczy się i odpada, konieczne jest jej usunięcie. Najlepiej to zrobić szlifierką elektryczną – polecane są zwłaszcza modele zintegrowane z odkurzaczem, dzięki którym zachowasz porządek w miejscu pracy i unikniesz zbytniego zapylenia. Następnie odkurz ściany. Możesz użyć specjalnego środka grzybobójczego, jeżeli zauważyłeś na ścianach ogniska pleśni i grzybów – postępuj zgodnie z instrukcją na etykiecie. Jeżeli na ścianach nie widać nieproszonych gości, wystarczy, że umyjesz ściany wodą z dodatkiem mydła malarskiego, a nas ostatnim etapie samą czystą wodą. Po wyschnięciu ścian zajmij się wypełnianiem ewentualnych ubytków – użyj masy szpachlowej lub gładzi. Po wyrównaniu i odpyleniu pomieszczenie będzie gotowe do gruntowania, a następnie do malowania w pasy.

Jak namalować pasy na ścianie? Krok po kroku

Pasy na ścianie pionowe czy może poziome? Niezależnie od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, najpierw pomaluj pomieszczenie na kolor bazowy. Wybierz do tego dobrze kryjącą farbę, która idealnie przygotuje podłoże do dalszych prac. Sprawdzi się tu przede wszystkim biel, dzięki której uzyskasz najbardziej wyrazisty efekt i największy kontrast. Polecanym produktem jest Dulux Professional Latex 4 Premium White. Wyróżnia się 100-procentowanym kryciem, poza tym jest odporna na szorowanie. Nałóż dwie warstwy produktu w odstępie 2 godzin. Następnie poczekaj, aż farba całkowicie wyschnie.

Pierwszy krok za Tobą. Kolejny to przygotowanie ściany do malowania pasów. Najpierw dokładnie wymierz ścianę i oblicz, jaką szerokość powinny mieć paski. Następnie sięgnij po poziomicę i wyznacz pion lub poziom – w zależności od tego, czy planujesz malowanie pasów pionowych, czy poziomych. Zaznacz linię, bardzo delikatnie rysując kropki za pomocą ołówka malarskiego, i przyklej wzdłuż nich taśmę malarską. Czynność powtarzaj, aż okleisz całą powierzchnię ściany. Teraz pora na malowanie. Wypełnij wyznaczone miejsca, czyli przestrzeń pomiędzy taśmami malarskimi, farbą w wybranym kolorze, np. czarnym. Nanieś tyle warstw, ile potrzeba do uzyskania pożądanego efektu – kieruj się informacjami na etykiecie. Od razu po zaaplikowaniu ostatniej warstwy zerwij taśmy malarskie. Gotowe!

Malowanie pasków na ścianie to świetny sposób, aby ożywić aranżację i wprowadzić do niej więcej kolorów. Na pewno warto podpowiedzieć takie rozwiązanie klientom, jeśli tylko narzekają oni na zaburzone proporcje wnętrza. Dzięki pasom pomieszczenie będzie wydawało się wyższe lub szersze, co pozytywnie wpłynie na jego odbiór oraz — oczywiście — na zadowolenie inwestorów.