Jak pomalować pokój ze skosami?

Sprawdź, czym i jak pomalować skosy na poddaszu, aby osiągnąć najlepszy efekt.

“Malowanie skosów to wyzwanie nawet dla profesjonalisty.”

Pokoje ze skosami cieszą się niezmiennie dużym powodzeniem wśród inwestorów. Nic dziwnego – skosy to element aranżacji, który nadaje jej charakteru i wizualnie ją domyka. Sprawdź, czym i jak pomalować skosy na poddaszu, aby osiągnąć najlepszy efekt.

Malowanie poddasza – tylko z dobrą farbą

Malowanie skosów to pewne wyzwanie nawet dla takiego profesjonalisty jak Ty. Wynika to m.in. ze specyfiki architektury wnętrza. Dlatego tak dużą rolę odgrywa tu farba. Na pewno musi mieć niekapiącą, gęstą formułę, która ułatwi aplikację na pochyłej powierzchni.

Tym, na co powinieneś zwrócić uwagę klientów, jest też odporność na plamy. Ściany będą narażone na częste ocieranie się, dotykanie i opieranie. Aby uniknąć zabrudzeń, przede wszystkim tłustych śladów dłoni, do malowania poddasza należy użyć produktu o jak najlepszych właściwościach plamoodpornych. Poza tym warto wybierać farby tworzące antyrefleksyjne powłoki. Głęboki mat pochłania wiązki światła, w związku z czym ukryje ewentualne drobne niedoskonałości podłoża.

Jakieś przykłady? Jeżeli planujesz malowanie pokoju ze skosem, zarekomenduj klientom farbę Dulux Professional Rezisto 1. Dzięki technologii Stain Shield Technology tworzy powłoki rewolucyjnie odporne na plamy, a także na szorowanie i mycie detergentami. Dzięki temu inwestorzy będą mogli zmywać zabrudzenia w zasadzie bez obaw o uszkodzenie warstwy farby. Dodatkowo to produkt o bardzo niskim stopniu połysku – idealnie sprawdzi się do malowania skosów i sufitu.

Poza dobrą farbą potrzebujesz również odpowiednich narzędzi. Optymalnym rozwiązaniem są wałki. Ułatwią one równomierne rozprowadzanie produktu oraz malowanie bez smug. Niezbędne są też niewielkie pędzle. Dzięki nim pomalujesz trudno dostępne miejsca, np. styk ścian. Akcesoria dobieraj według wytycznych w karcie technicznej farby, a osiągniesz najlepsze rezultaty.

Alternatywą dla malowania skosów wałkiem jest metoda natryskowa. Pozwoli Ci ona na szybką i jednocześnie dokładną aplikację farby na skośne powierzchnie.

Jakie kolory ścian na poddaszu?

Pamiętaj, że jako doświadczony wykonawca możesz zaproponować swoim klientom nie tylko najlepsze produkty do malowania, ale także konkretną kolorystykę wnętrza. Jeżeli Twoi klienci zastanawiają się, jak wizualnie ocieplić skosy na poddaszu, wskaż im jasne odcienie o ciepłych tonach, jak np. modne pastele. Z uwagi na architekturę płaszczyzn można stworzyć tu też kompozycję monochromatyczną, czyli opartą na 2–3 zbliżonych odcieniach tego samego koloru. Ich intensywność będzie się zmieniała wraz z porą dnia i kątem padania światła. Innym pomysłem na poddasze są kolory kontrastujące. Dzięki pomalowaniu skosu na głębszy czy ciemniejszy odcień aranżacja nabierze charakteru. Odcienie można dobierać naprawdę dowolnie. Wspomniana farba Rezisto 1 jest dostępna w systemie mieszalnikowym Dulux Professional. Wykorzystuje on specjalny sposób kodowania — ACC (AkzoNobel Colour Codification). Kolory są w nim sklasyfikowane według barwy, nasycenia oraz jasności. Ułatwia to m.in. tworzenie zestawień odcieni, połączeń „ton w ton” oraz kontrastów. Paleta kolorów Dulux Professional liczy kilkanaście tysięcy odcieni. Twoi klienci na pewno znajdą w niej te, które idealnie pasują do wnętrza.

Pokój ze skosami – jak pomalować?

Malowanie pokoju ze skosami przebiega w zasadzie tak samo, jak w przypadku pozostałych pomieszczeń. Na pewno kluczowym etapem prac jest dokładne przygotowanie powierzchni. Procedura jest uzależniona od tego, w jakim stanie są powłoki malarskie i czy należy je usunąć. Jeżeli usunąłeś stare warstwy farby, dokładnie odpyl ściany, umyj je i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Po naprawieniu ewentualnych ubytków zagruntuj powierzchnie. Jeżeli zaś ściany są w dobrym stanie, a Twoim klientom zależy jedynie na ich odświeżeniu, zazwyczaj wystarczy samo mycie.

Malowanie poddasza będzie łatwiejsze, jeżeli użyjesz do tego wałka na teleskopowej rączce. Zacznij od sufitu (jeżeli skosy nie łączą się ze sobą). Następnie pokryj farbą skosy, a w dalszej kolejności ściany szczytowe oraz kolankowe. Dzięki takiej kolejności unikniesz zachlapań i utrzymasz porządek w pomieszczeniu. Nakładaj produkt równoległymi, nachodzącymi na siebie pasami, w jednym kierunku, od góry do dołu. Pozwoli Ci to osiągnąć najlepszy efekt wymalowania i ściany bez smug.

Skosy to rozwiązanie zarówno dla miłośników klasyki, jak i dla klientów, którzy lubią nowoczesne aranżacje. Pokój ze skosami jest wdzięczny w projektowaniu. Jego malowanie może jednak przysporzyć pewnych trudności, nawet dla doświadczonego wykonawcy. Do tego zadania należy więc użyć odpowiedniej farby – o niekapiącej formule, do tego antyrefleksyjnej i odpornej na zabrudzenia. Takiej, jak Rezisto 1. Dzięki temu poddasze będzie wyglądało nienagannie przez długi czas.