Jak perfekcyjne odciąć kolor, malując agregatem?

Malowanie natryskowe świetnie sprawdza się do odcinania kolorów – w narożnikach i nie tylko.

“Malowanie natryskowe to metoda popularna wśród profesjonalistów.”

Natryskowe malowanie to świetny sposób na perfekcyjne odcinanie kolorów. Wystarczy, że prawidłowo przygotujesz powierzchnie, a następnie odpowiednio je zabezpieczysz. Jak uzyskać najlepsze efekty? Jak malować natryskowo i wykonać doskonałe odcięcia? Sprawdź. Oto kilka podpowiedzi dla profesjonalnych malarzy.

Na czym polega malowanie agregatem (pistoletem) natryskowym?

Malowanie natryskowe to metoda popularna wśród profesjonalistów. Dzięki specjalnemu zestawowi możesz rozpylać farbę (lub inny produkt do malowania powierzchni) pod wysokim ciśnieniem. Uzyskana powłoka jest gładka, równomierna i jednolita.

Obejrzyj nasz film, aby dowiedzieć się więcej na temat odcinania koloru agregatem.

Malowanie natryskowe – do jakich powierzchni będzie najlepsze?

Dlaczego warto wybrać malowanie ścian agregatem? Ogromnym plusem takiego rozwiązania jest możliwość rozprowadzenia produktu na znacznej powierzchni w stosunkowo krótkim czasie. To na pewno jeden z najszybszych sposobów wykańczania lub remontowania pomieszczeń. Malowanie agregatem zda egzamin również w sytuacji, gdy planujesz prace w obiekcie o dużym metrażu.

Kiedy jeszcze warto sięgnąć po agregat do malowania? Na pewno, jeśli pracujesz na ścianach o nieregularnej strukturze. Mogą to być np. powierzchnie wykończone tynkiem strukturalnym, fakturowaną okładziną, cegłą, a także bogato zdobione np. sztukaterią.

Jak malować pistoletem?

Przypomnijmy podstawowe zasady malowania natryskowego ścian.

Po pierwsze, należy pamiętać, że nie każda farba nadaje się do malowania pistoletem. Sprawdzisz to w karcie technicznej produktu. Wybierając farbę, weź pod uwagę również jej właściwości ochronne. Jeżeli Twoi klienci oczekują np. odporności na szorowanie, dobrym rozwiązaniem będą farby z rodziny Dulux Professional Rezisto. Po drugie, kluczowe są ustawienia pistoletu do malowania natryskowego. Kieruj się zaleceniami producenta, ale jednocześnie ufaj swojej ocenie i doświadczeniu. Każdorazowo przeprowadzaj próby techniczne na fragmencie ściany, aby upewnić się, czy dane ustawienie będzie optymalne.

Po trzecie, malowanie ścian natryskowo wymaga prawidłowego przygotowania powierzchni – jak każda inna metoda.

Po czwarte, jeśli malujesz pistoletem, wykonuj pewne i równe ruchy dłoni. Prowadź urządzenie od góry ku dołowi. Zaaplikuj tyle warstw produktu, ile potrzebujesz.

Po piąte, nie pozwól, aby doszło do zaschnięcia farby w urządzeniu – dokładnie wyczyść wszystkie jego elementy po zakończeniu malowania.

Odcinanie kolorów przy suficie

Malowanie natryskowe świetnie sprawdza się do odcinania kolorów – w narożnikach i nie tylko. Połączenie kilku kolorów we wnętrzu wykonane przy użyciu pistoletu będzie wyglądać perfekcyjnie.

W sytuacji, gdy kolor sufitu jest inny niż ten na ścianach, możesz wykonać odcięcie na kilka sposobów:
Na styku – każdy profesjonalista doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że oddzielenie kolorów na styku obu powierzchni wymaga perfekcyjnego przygotowania. Kontrastowe kolory na obu płaszczyznach uwypukliłyby wszelkie nierówności.

Kilka centymetrów pod sufitem – to jedno z najchętniej stosowanych rozwiązań. Jest prostsze w wykonaniu i daje świetne efekt estetyczny.

Kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt centymetrów pod sufitem – interesujący wariant do eleganckich wnętrz. I jednocześnie dobra opcja do wysokich pomieszczeń — takie miejsce odcięcia kolorów optycznie obniża sufit.

Odcinanie kolorów na ścianie oraz przy suficie – jak malować pistoletem natryskowym?

Skup się przede wszystkim na etapie przygotowań — niezależnie od tego, jaką metodę malowania wybrałeś czy w jakim miejscu na ścianie wykonujesz odcinanie kolorów. Powierzchnie oraz styki płaszczyzn powinny być idealnie gładkie. Ponadto musisz wyznaczyć równe linie styku dwóch kolorów. Jak to zrobić?

Kiedy już przygotujesz podłoże do malowania natryskowego, musisz odmierzyć na suficie lub na ścianie daną odległość – o ile odcięcie kolorów nie przebiega na styku powierzchni lub w narożniku. Następnie wyznacz linię za pomocą poziomicy. Pomoże Ci w tym też kreda i sznurek. Wystarczy zaznaczyć dwa punkty w rogach oraz połączyć je sznurkiem posmarowanym kredą – kreda odbije się na ścianie, tworząc linię.

Kolejny krok to przyklejenie taśmy malarskiej. Jeżeli odcięcie kolorów zaplanowałeś w narożnikach, taśmę przyklej na tej ścianie, którą będziesz malował jako drugą. Jeżeli na styku sufitu i ściany – przyklej ją na suficie. Jeśli zaś odcięcie kolorów przebiega pod sufitem, musisz ją przykleić tuż nad wyznaczoną linią. Bardzo dokładnie dociśnij taśmę – tak, aby farba nie dostała się pod jej powierzchnię. Jednocześnie zabezpiecz okolicę malowanego miejsca, najlepiej folią malarską oraz taśmą. Wynika to ze specyfiki malowania ścian agregatem i zasięgu rozpylania farby.

Odklej taśmy malarskie od razu po malowaniu ścian. Jeśli odcinanie kolorów dotyczy ścian, powtórz opisaną procedurę na kolejnych ścianach – tzn. ponownie przyklej taśmy malarskie i zabezpiecz sąsiednie powierzchnie.

Malowanie natryskowe to technika, która pozwoli Ci na znaczne przyspieszenie prac. Także wtedy, kiedy wykonujesz odcięcia! Natryskiwanie farby sprawia, że ma ona mniejsze „szanse” na dostanie się pod taśmę, dzięki czemu linia pomiędzy kolorami jest naprawdę perfekcyjna.