Czym i jak rozcieńczyć farbę do malowania?
Rozcieńczenie farby wodą może pomóc w uzyskaniu idealnej konsystencji.
“Niektóre farby są na tyle gęste, że konieczne jest ich rozcieńczenie”
Niektóre farby są na tyle gęste, że konieczne jest ich rozcieńczenie. Inne nadają się do malowania bezpośrednio po dokładnym wymieszaniu. Doświadczony wykonawca na bieżąco może zdecydować, który sposób zda egzamin. Czym rozcieńczyć farbę akrylową lub lateksową? Czym to zrobić, aby uzyskać najlepsze rezultaty? Wszystko o rozcieńczaniu farby – od A do Z.
Rozcieńczanie farby – czy to konieczne?
Wśród produktów do malowania ścian można rozróżnić dwa rodzaje farb: gotowe do użycia oraz takie, które należy rozcieńczać. Co do zasady rozcieńczanie farb – akrylowych, lateksowych czy innych – jest konieczne wtedy, kiedy takie są zalecenia producenta. To bardzo istotne: zanim zdecydujesz się na rozcieńczanie farby, upewnij się, czy według producenta nie wpłynie to negatywnie na właściwości produktu. Takie informacje znajdziesz w karcie technicznej każdej z farb.
Wiele dostępnych na rynku farb to produkty gotowe do użycia, tzn. takie, których nie trzeba rozcieńczać. Z drugiej strony znaczenie mają tu indywidualne preferencje i wymagania profesjonalistów. Czasami zdarza się, że – mimo wymieszania – farba jest zbyt gęsta i nie spełnia oczekiwań wykonawcy. W takiej sytuacji dopuszcza się rozcieńczanie farby. Obowiązują tu zalecenia i procedury zawarte w karcie technicznej.
Jak rozcieńczyć farbę krok po kroku?
Aby upewnić się, czy rozcieńczanie farby lateksowej lub akrylowej jest konieczne, w pierwszej kolejności dokładnie wymieszaj produkt w opakowaniu i sprawdź jego konsystencję. Użyj do tego odpowiednio długiego mieszadła.
Następnie ustal, czym rozcieńczyć farbę akrylową lub lateksową. W tej kwestii również obowiązuje instrukcja producenta. Zazwyczaj zaleca się użycie wody pitnej. Informacje dotyczące proporcji (5 10 czy 15% wody pitnej w stosunku do ilości farby) znajdziesz w karcie technicznej.
Do rozcieńczania farby należy podejść metodycznie. Nawet jeśli wykonywałeś to zadanie wielokrotnie, pamiętaj, że zamiast wlewać wodę wprost do opakowania z farbą, lepiej użyć do tego oddzielnych pojemników. Pozwoli to na precyzyjne dozowanie zarówno farby, jak i wody, a przy okazji – na uzyskanie dokładnie takiej ilości produktu, jakiej potrzebujesz. Sprawdzą się do tego specjalne wiaderka z miarką wewnątrz. Najpierw wlej do jednego z nich potrzebną ilość farby, następnie odmierz niezbędną ilość wody w drugim pojemniku. Na koniec wlej wodę do opakowania z farbą i dokładnie wymieszaj rozcieńczony produkt.
Czym rozcieńczyć farbę lateksową Dulux Professional?
Większość farb lateksowych Dulux Professional nadaje się do malowania bezpośrednio po otworzeniu opakowania. Wystarczy najpierw dokładnie je wymieszać, dzięki czemu uzyskasz pożądaną konsystencję. Nieco inaczej rzecz ma się np. w przypadku farb z rodziny Rezisto. To bazy do mieszalnika, co oznacza, że najpierw dolewany jest do nich wybrany pigment. W dalszej kolejności procedura wygląda jednak tak samo: konieczne jest dokładne wymieszanie produktu aż do uzyskania idealnej konsystencji. Następnie jeśli uznasz, że mimo wszystko rozcieńczenie farby jest niezbędne, najpierw zapoznaj się z kartą techniczną produktu. Zazwyczaj zaleca się użycie wody pitnej – przeważnie nie więcej niż 15%.
Wykonawcy czasami zastanawiają się, czy i jak rozcieńczyć farbę do malowania pistoletem. Obowiązują tu takie same procedury, a ostateczna decyzja leży po stronie profesjonalisty.
Rozcieńczenie farby wodą może pomóc w uzyskaniu idealnej konsystencji. Pamiętaj jednak, że czasami wystarczy samo dokładne wymieszanie produktu w opakowaniu. Zdecyduj się na takie rozwiązanie, które pozwolą Ci osiągnąć najlepszy efekt swoich prac.