Co zrobić, gdy farba nie chce schnąć?
Malowanie ścian i sufitów jest nieodłącznie związane z oczekiwaniem na wyschnięcie farby. Co zrobić, gdy farba nie chce schnąć i czy można jakoś przyspieszyć ten proces? Przeczytaj nasz poradnik dla ekspertów i dowiedz się więcej.
"To, jak długo schnie farba, zależy przede wszystkim od jej rodzaju."
Jak długo schnie farba?
Czas schnięcia farby to informacja, na którą zwraca uwagę każdy fachowiec. Wiedza o tym, ile schnie farba, pomaga ustalić, kiedy rozpocząć malowanie drugiej warstwy i jak rozpisać harmonogram prac. Szczegółowe informacje dotyczące czasu schnięcia farby producent umieszcza w karcie technicznej wybranego produktu. Odpowiedzi szukaj więc w tym dokumencie. Dzięki znajomości karty technicznej skutecznie zaplanujesz realizację inwestycji.
Pamiętaj, że farba, która po kilku godzinach jest sucha na dotyk, nie jest jeszcze w pełni utwardzona. Szczególne właściwości (np. odporność na zmywanie i szorowanie) zyska dopiero po całkowitym wyschnięciu i utwardzeniu się powłoki. Zleceniodawca musi więc wykazać się mniejszą lub większą cierpliwością. Niektóre powłoki są w pełni utwardzone po kilku dniach, a inne po kilku tygodniach. Do tego czasu należy ostrożnie użytkować pomalowaną powierzchnię.
Od czego zależy czas schnięcia farby?
To, jak długo schnie farba, zależy przede wszystkim od jej rodzaju. Na przykład farba Dulux Professional Classic 9 przy dobrej wentylacji schnie od 2 do 4 godzin. Po upływie tego czasu można nanosić drugą warstwę. Tak dobry wynik oznacza, że wspomniana farba doskonale nadaje się do większości standardowych prac malarskich.
Na czas schnięcia farby wpływa też sposób jej nanoszenia, a konkretnie grubość każdej warstwy. Eksperci są zgodni co do tego, żeby farbę nakładać zgodnie z informacjami znajdującymi się w karcie technicznej lub na opakowaniu danej farby. Pamiętaj by się nie spieszyć, zbyt duży pośpiech doprowadzi do tego, że ściana będzie schła wolniej, a powierzchnia okaże się nierówna i pofałdowana.
Nie bez znaczenia jest również pogoda za oknem oraz temperatura i wilgotność wewnątrz pomieszczenia. Jak zapewne zauważyłeś, informacje podane w karcie technicznej produktu odnoszą się do uśrednionych wartości. Zależnie od warunków atmosferycznych, schnięcie farby może być szybsze lub wolniejsze.
Przyczyny problemów z wysychaniem farby
Sytuacja, w której farba nie chce schnąć jest dla fachowca bardzo stresująca. Oto kilka możliwych przyczyn takiego problemu:
- Zbyt duża wilgotność powietrza w pomieszczeniu. W środowisku wilgotnym (np. w kuchni lub łazience) farby schną wolniej. Produkty marki Dulux Professional powinny być aplikowane w warunkach wilgotności względnej niższej niż 80%. Jeśli wilgotność jest większa, wykorzystaj elektryczny osuszacz powietrza lub włącz klimatyzację. W ten sposób stworzysz warunki sprzyjające wysychaniu farby.
- Zbyt niska temperatura. Farby Dulux Professional wyprodukowano z myślą o malowaniu w temperaturze pomiędzy +10°C, a +28°C. Dotyczy to zarówno otoczenia, jak i malowanej powierzchni. Jeśli chcesz uniknąć problemów, nie śpiesz się i nie nakładaj farby w niesprzyjających warunkach. Najpierw zaplanuj ogrzanie i osuszenie remontowanego pomieszczenia.
Źle wymieszana farba. Skład chemiczny najlepszych farb jest bardzo złożony, a brak odpowiedniego wymieszania może zakłócić formułę nakładanego materiału. Nieodpowiednia konsystencja i proporcje pigmentów sprawiają, że w niektórych miejscach farba schnie wolniej. Zapobieganie takim sytuacjom jest stosunkowo proste. Przed nałożeniem materiału malarskiego, dokładnie go wymieszaj, aby uzyskać jednolitą konsystencję produktu. - Nieodpowiednia wentylacja. W czasie wysychania farba musi mieć zapewnioną odpowiednią wentylację. Dlatego po zakończeniu malowania, jeśli tylko pozwalają na to warunki na zewnątrz, otwórz szeroko okna.
Co zrobić, żeby farby szybciej schły?
Jeśli remontujesz pomieszczenia jesienią, zimą lub wczesną wiosną, panująca na zewnątrz niska temperatura i wysoka wilgotność względna nie ułatwiają zadania. Możesz się zastanawiać, co zrobić, żeby farby szybciej schły. Zwykle nie masz wpływu na terminy realizacji, które zależą przede wszystkim od zleceniodawców. Możesz jednak zapobiegać problemom związanym ze zbyt długim schnięciem farby. Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi:
- Sprawdź, czy podłoże jest odpowiednio oczyszczone i zagruntowane.
- Przed położeniem pierwszej i drugiej warstwy dokładnie wymieszaj świeżo otwarte opakowanie farby.
- Wybierz narzędzia dostosowane do rodzaju farby i nie nakładaj jej zbyt grubo.
- Jeśli na zewnątrz jest ciepło, szeroko otwórz okna. A jeśli nie możesz ich otworzyć, wykorzystaj klimatyzację (tryb osuszania) i włącz ogrzewanie.
- Użyj profesjonalnego osuszacza budowlanego.
Sezonowanie podłoża ma wpływ na schnięcie powłoki farby
Masz przeprowadzić malowanie pomieszczenia, w którym ściany zostały pokryte świeżym tynkiem? W takim razie przy ustalaniu terminów realizacji weź pod uwagę konieczność wysezonowania (inaczej mówiąc, całkowitego wyschnięcia) podłoża. Świeży tynk gipsowy schnie około 2 tygodni, natomiast tynk cementowo-wapienny około 4 tygodni.
Wysezonowanie podłoża ma wpływ na schnięcie powłoki farby. W czasie wysychania materiał uzyskuje odpowiednie parametry mechaniczne i oddaje wodę technologiczną. Gdybyś zaczął malować podłoże niewysezonowane, farba mogłaby nierównomiernie wysychać lub pękać i się łuszczyć.
Zapamiętaj nasze podpowiedzi. Mamy nadzieję, że wykorzystasz tę wiedzę w czasie swojej pracy, a pomalowane przez Ciebie ściany i sufity będą wysychać w okamgnieniu!