Co malujemy pierwsze – ściany, sufit czy podłogi?

Przystępując do wykończenia pomieszczeń, odpowiednio zaplanuj kolejność prac. W ten sposób unikniesz generowania niepotrzebnych kosztów i nie stracisz zbyt wiele czasu. Przeczytaj, co malować najpierw - ściany czy sufit i na jakim etapie prac montować podłogi.

"Co malować najpierw? Ściany czy sufit"

Zrealizowanie zlecenia zgodnie z oczekiwaniami klienta wymaga dobrego planowania. Tym bardziej że każdy profesjonalista szanuje swój czas i materiały budowlane. Na pewno nie chcesz obarczać klienta dodatkowymi kosztami, ale raczej zmieścić się w budżecie. Nawet jeśli masz spore doświadczenie, możesz się zastanawiać,co malować pierwsze – sufit czy ściany? A może na początku położyć panele? W tym artykule wyjaśnimy, jaka jest prawidłowa kolejność malowania

Dlaczego kolejność malowania pokoju jest ważna

Odpowiednia kolejność malowania pokoju jest ważna, ponieważ pozwala zaoszczędzić czas i materiały. Wcześniejsze zaplanowanie prac pomoże Ci uniknąć wielu błędów, które przytrafiają się amatorom.

Wyznaczając wcześniej konkretne etapy malowania, unikniesz zachlapania gotowych powierzchni inną farbą, a różne odcienie nie będą na siebie zachodzić (na przykład na styku powierzchni). Trzymając się prawidłowej kolejności, wcale nie musisz się śpieszyć. Profesjonaliści wiedzą, że sufit i ściany potrzebują wystarczającej ilości czasu, żeby dobrze wyschnąć.

Kolejność malowania ścian, o której wspominamy w tym artykule, dotyczy przede wszystkim remontów pomieszczeń w stanie deweloperskim. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś zastosował ją również u klienta, który chce jedynie odświeżyć wnętrze. W każdej sytuacji trzymaj się sprawdzonych zasad, które zamieściliśmy poniżej.

Co malować pierwsze – sufit czy ściany?

Jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczy tego, czy prace malarskie rozpoczynać od ścian, czy od sufitu. Podstawowa zasada mówi: malowanie pomieszczeń zawsze przebiega w kierunku od góry do dołu. Dlatego każdy fachowiec zawsze zaczyna od sufitu.

Sufit to wymagająca powierzchnia, a jego jedno- lub dwukrotne malowanie może wiązać się z tworzeniem niechcianych rozprysków. Gdybyś wcześniej wykończył pozostałe powierzchnie, łatwo mogłyby się pobrudzić. Lepiej najpierw pomalować sufit i odczekać, aż wyschnie, a dopiero później zabrać się za ściany.

Malować przed czy po ułożeniu paneli podłogowych?

Kolejne istotne zagadnienie dotyczy tego, co jest lepsze – malowanie ścian przed czy po panelach. Wyjaśnienie tej kwestii zależy przede wszystkim od charakteru planowanych prac. Załóżmy, że pomieszczenie jest w stanie deweloperskim. Większość fachowców jest zgodna, że w takiej sytuacji prawidłowa kolejność wygląda tak:

  1. Malowanie ścian
  2. Montaż podłogi i listew
  3. Montaż drzwi

Powyższy harmonogram jest zgodny z założeniem, aby najpierw wykonywać prace „brudne i mokre”, a dopiero później „czyste i suche”. W ten sposób unikniesz zabrudzenia paneli. Musisz jednak odczekać wystarczająco dużo czasu, aby sufit i ściany dobrze wyschły. Paneli nie można przecież układać w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Tym bardziej że taki montaż prowadzi do utraty gwarancji na podłogę.

Nie zawsze panele układa się na końcu. Wyjątek stanowi realizacja, w której zaplanowałeś akrylowanie listew. W takich sytuacjach montaż podłogi i listew wykonaj pomiędzy malowaniem wstępnym a końcowym. Pamiętaj przy tym, żeby przed chwyceniem za narzędzia malarskie odpowiednio zabezpieczyć położone panele (najlepiej mocną folią) i listwy, a także nałożyć ochronne końcówki na nogi drabiny, by niczego nie porysować.

Podobnie wygląda kolejność malowania, gdy klient życzy sobie montaż drewnianego parkietu. Parkiet, choć wygląda pięknie, wymaga odpowiedniego cyklinowania i zabezpieczenia lakierem. Jeśli realizujesz tego typu zlecenie, trzymaj się harmonogramu: montaż parkietu, wstępne malowanie, cyklinowanie, lakierowanie, końcowe malowanie sufitu i ścian.

Malowanie krok po kroku sufitu i ścian

Znajomość odpowiedniej kolejności to nie wszystko. Jak zacząć malować, żeby wywołać uśmiech zadowolenia na twarzy klienta? W przypadku sufitu, warstwy materiału nakładaj w kierunku od źródła światła w głąb pomieszczenia. Dzięki temu światło dzienne nie uwydatni śladów pozostawionych przez wałek, a powierzchnia sufitu zachowa doskonały wygląd.

Jeśli w pomieszczeniu są dwa źródła światła, na przykład okna znajdujące się po przeciwległych stronach, rozpocznij malowanie pierwszej warstwy od tej części, która jest lepiej oświetlona. Drugą warstwę możesz położyć w przeciwnym kierunku. W ten prosty sposób zamaskujesz wszystkie smugi i osiągniesz pożądany efekt.

Gdy druga warstwa wyschnie, zabezpiecz łączenia sufitu i ścian taśmą malarską. Ściany maluj szerokim wałkiem o włosiu, które jest dostosowane do rodzaju materiału malarskiego i typu podłoża. Wystarczą długie, równoległe, lekkie ruchy. Do wykończenia trudno dostępnych miejsc i detali zastosuj płaski pędzel lub wałek o odpowiednio profilowanym kształcie.

Do malowania pomieszczeń wybieraj polecane przez fachowców, wydajne i dobrze kryjące farby do ścian i sufitów marki Dulux Professional. Są dostępne w szerokiej palecie barw, więc sprawdzą się w czasie realizacji każdego zlecenia. Mamy nadzieję, że z naszymi podpowiedziami malowanie krok po kroku – najpierw sufitu, a później ścian – będzie jeszcze łatwiejsze!