Jak uniknąć bąbli i pęcherzyków powietrza na farbie podczas malowania?
Czy może być coś gorszego niż pęcherze powietrza podczas malowania lub purchle na ścianie po wyschnięciu powłoki?
"W tym poradniku dla zawodowych malarzy podpowiadamy, jakie są przyczyny powstawania bąbli i jak sobie z nimi radzić."
Wbrew pozorom bąble i pęcherze powietrza to częsty problem, który dotyka także fachowców. W tym poradniku dla zawodowych malarzy podpowiadamy, jakie są przyczyny powstawania bąbli i jak sobie z nimi radzić.
Skąd biorą się pęcherze powietrza na farbie?
Jako fachowiec, być może nieraz spotkałeś się już z tym, że w trakcie nakładania farby pojawiły się na niej niewielkie pęcherzyki powietrza. Gdy taka powłoka zaczyna wysychać, pęcherze pękają. W efekcie powierzchnia staje się pełna delikatnych zagłębień, które wyglądają jak małe kratery.
Opisywane powyżej pęcherze powietrza na farbie to zjawisko, które nazywa się „kraterowaniem” lub pienieniem się farby. Możliwe przyczyny problemu to:
- Zbyt energiczne mieszanie farby tuż przed aplikacją;
- Nakładanie farby za pomocą nieodpowiedniego wałka lub pędzla;
- Rozcieńczenie farby poza graniczną wartość ustaloną przez jej producenta;
- Zastosowanie nieodpowiedniego rozcieńczalnika.
Jak widać, pęcherze powietrza na ścianie mogą mieć ścisły związek ze sposobem, w jaki przygotowujesz i aplikujesz materiał malarski. Jak ich uniknąć?
Pęcherzyki powietrza na farbie podczas malowania – jak ich uniknąć?
Każda farba wodorozcieńczalna może do pewnego stopnia pienić się w czasie nakładania. Dużo zależy od jej jakości, stopnia rozcieńczenia oraz narzędzia, którego używasz do aplikacji. Na przykład stosowanie wałka ze zbyt długim włosiem potęguje efekt kraterowania.
Żeby uniknąć pęcherzy powietrza w czasie malowania, stosuj się do kilku rad naszych ekspertów:
- Maluj wyłącznie wysokiej jakości farbami, takimi jak produkty marki Dulux Professional;
- Jeśli postanowisz rozcieńczyć farbę dla lepszych parametrów aplikacyjnych, dokładnie stosuj się do zaleceń producenta, które znajdziesz w karcie technicznej produktu;
- Używaj narzędzi dostosowanych do rodzaju wykańczanej powierzchni i specyfiki materiału malarskiego;
- Przed aplikacją unikaj zbyt energicznego mieszania farby, aby produkt nie uległ napowietrzeniu.
A co, jeśli wykończyłeś już powierzchnię i zauważyłeś, że powstały na niej nieestetyczne kratery? Przeszlifuj je drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie odpyl i ponownie pomaluj naprawiany obszar.
Purchle po malowaniu a sposób przygotowania podłoża
Niekiedy bąble na ścianie wynikają z błędów w przygotowaniu podłoża. Zjawisko powstawania większych defektów w czasie wysychania powłoki fachowcy nieraz nazywają „pęcherzeniem się” farby. Najczęstsze przyczyny to:
- Aplikacja materiału na wilgotną lub wręcz mokrą nawierzchnię;
- Pozostawienie zbyt krótkiego odstępu czasu między pierwszą i drugą warstwą farby;
- Niedokładne odpylenie powierzchni lub pozostawienie na podłożu tłustych plam;
- Użycie nieodpowiedniego gruntu lub zupełny brak zagruntowania.
Odpowiednie przygotowanie podłoża, aby uniknąć bąbli i purchli
Jeśli nie chcesz, żeby purchle po malowaniu zniszczyły efekty Twojej pracy, rozwiązanie jest tylko jedno – zadbaj o dokładne przygotowanie podłoża. Obejmuje to:
- Oczyszczenie ścian i sufitu. Chodzi o usunięcie wszystkich luźnych fragmentów poprzedniej powłoki. Jeśli zauważysz niewielkie pęknięcia, możesz je pogłębić i poszerzyć, a następnie zeskrobać brzegi (np. szpachelką). Tak przygotowaną powierzchnię trzeba odpylić i odtłuścić. W tym celu fachowcy najczęściej używają roztworu wody i mydła malarskiego.
- Uzupełnianie ubytków. Niewielkie ubytki łatwo usuniesz, stosując gotowe masy szpachlowe. Jeśli masz do czynienia z większym uszkodzeniem lub pęknięciem, pamiętaj o zatopieniu w naprawianej szczelinie taśmy flizelinowej lub siatki zbrojącej – znacznie zwiększy to wytrzymałość obszaru. Po wyschnięciu uzupełnione ubytki należy zeszlifować.
- Gruntowanie. Wykorzystuj tylko wysokiej jakości grunt. W przypadku tynków cementowo-wapiennych lub płyt G-K doskonale sprawdzi się głęboko penetrujący grunt Dulux Universal Primer. Jeśli zlecenie dotyczy malowania podłoży gładkich, słabo chłonących lub niechłonących albo powierzchni pokrytych farbami alkidowymi, zastosuj grunt kontaktowo-sczepny Dulux Contact Primer.
Przygotuj w ten sposób podłoże, a bąble po malowaniu ścian nigdy się nie pojawią. Oczywiście niezależnie od tego, jak duże masz doświadczenie, nabierz zwyczaju zapoznawania się z informacjami dostarczanymi przez producenta farby. Może on wymagać użycia konkretnego rodzaju gruntu lub specyficznego sposobu przygotowania powierzchni.
Czy purchle na ścianie można usunąć?
Nie istnieją żadne preparaty chemiczne, które umożliwiają szybkie pozbycie się kraterów lub purchli. Mimo wszystko bąble na ścianie można usunąć i nie zawsze wymaga to ponownego malowania całej powierzchni. Jeśli wystąpiły tylko na jakimś fragmencie ściany lub sufitu, zeskrob je szpachelką, przygotuj podłoże zgodnie z naszymi radami i ponownie pomaluj je farbami Dulux Professional.
Dobrze wiemy, że pęcherzyki powietrza i purchle nie należą do najmilszych widoków. Mamy nadzieję, że ten problem nigdy Cię nie spotka. Gdybyś jednak w czasie realizacji zlecenia walczył z bąblami na ścianie, zastosuj podpowiedzi naszych ekspertów i pokonaj ten problem!