Drzwi, okna i parapety – jak i czym zabezpieczyć je przed malowaniem?

Na pewno dbasz o to, aby przygotować powierzchnię do malowania - oczyszczasz ją, odpylasz i gruntujesz. Dobry fachowiec z taką samą starannością zabezpiecza podłogi, drzwi i okna przed zabrudzeniem. W tym artykule eksperci Dulux Professional podpowiadają, jak to zrobić

"Chociaż oklejanie przed malowaniem może pochłonąć trochę czasu, z pewnością jest warte wysiłku"

Dokładne oklejanie przed malowaniem ma duże znaczenie

Chociaż oklejanie przed malowaniem może pochłonąć trochę czasu, z pewnością jest warte wysiłku. Skuteczne zabezpieczenie futryn, ram okiennych i parapetów znacznie przyspieszy późniejsze prace porządkowe. Poza tym dobrze przygotowane pomieszczenie świadczy o Twoich umiejętnościach i może stanowić dodatkowy argument, dla którego zadowolony klient poleci Cię znajomym.

Jak dokładnie trzeba oklejać pomieszczenie przed malowaniem? Wiele zależy od wybranej przez Ciebie metody:

  • Malowanie natryskiem hydrodynamicznym wymaga zabezpieczenia wszystkiego, co znajduje się w pomieszczeniu – od podłogi, przez okna, aż po wyposażenie, którego nie dało się wynieść. Wszystkie oprawy gniazdek, lampy, półki, karnisze itp. muszą zostać zdjęte. Zasada jest prosta: czego nie okleisz, to zostanie pomalowane. Wielu fachowców przyznaje, że w tej technice malowania oklejanie to ok. 80% czasu poświęconego na realizację.
  • Malując wałkiem, nie musisz przykładać do zabezpieczania aż tak dużej wagi. Najlepiej, jeśli korzystasz z dobrej jakości farb do ścian i sufitów Dulux Professional, które nie kapią w trakcie aplikacji. Ważne jest oklejenie podłogi, a w dalszej kolejności drzwi, okien i parapetów. Zwykle trzeba też ściągnąć oprawki gniazdek i lampy.

Zabezpieczenie podłogi przed malowaniem – jak zrobić to dobrze

Spośród wszystkich powierzchni najbardziej narażona na zabrudzenia jest podłoga. Jeśli więc chcesz zachować płytki, panele lub parkiet w nienaruszonym stanie, zastosuj profesjonalne metody ochrony.

Amatorzy oklejają podłogę folią, jednak nawet najlepsza folia może się przedrzeć. Poza tym będzie się poruszać lub falować i przeszkadzać w pracy. Lepszą opcją jest rozłożenie na podłodze kartonów. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, używaj grubych kartonów, które nie przepuszczają wody. Możesz je przykleić do podłogi taśmą. Zwróć jedynie uwagę na to, by mocny klej nie zniszczył podłogi.

Profesjonalne zabezpieczenie podłogi przed malowaniem obejmuje użycie włókniny okrywającej. Dostępna w specjalistycznych sklepach włóknina jest wykonana z materiału, który pochłania pył, kurz i krople farby. Chroni nawet przed rozpuszczalnikami. Po zakończeniu pracy włókninę można zwinąć, ponieważ jest to produkt wielorazowego użytku. Korzysta z niej wielu fachowców.

Jak zabezpieczyć okna przed malowaniem

Przed każdym malowaniem koniecznie trzeba zabezpieczyć ramy i szyby okienne. Nawet drobne zabrudzenia i zachlapania mogą być później problematyczne, a jak wiadomo, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jak zabezpieczyć okna przed malowaniem?

Do zabezpieczania okien użyj mocnej folii przytwierdzonej niebieską taśmą malarską. W niektórych sklepach ze sprzętem budowlanym znajdziesz produkty typu 2w1, łączące w sobie zalety taśmy i folii elektrostatycznej. Są bardzo wygodne – wystarczy dociąć i przykleić taśmę na odpowiednią szerokość, a następnie rozwinąć przyczepioną do niej folię. To jeden z najszybszych sposobów na dokładne oklejanie okien przed malowaniem.

Czym okleić parapet i futryny

Oklejanie parapetów przed malowaniem skutecznie zabezpiecza je przed zabrudzeniem. Nie wymaga też wielu wysiłków. Parapety można okleić za pomocą mocnej folii i niebieskiej taśmy malarskiej. Podobnie wygląda oklejanie futryn. Dokładne zabezpieczenie ich powierzchni uchroni materiał przed zniszczeniem.

Odizoluj remontowany pokój

Oklejanie przed malowaniem dobrze jest zakończyć montażem specjalnej kurtyny na drzwi. To sprawdzony przez fachowców sposób na odizolowanie przestrzeni, w której prowadzone są prace remontowe. Kurtyna z mocnej folii zapobiega rozprzestrzenianiu się brudu po całym domu. Warto z niej korzystać, jeśli remont zaplanowano tylko w jednym pomieszczeniu.

Mamy nadzieję, że wykorzystasz nasze podpowiedzi i zawsze, gdy będziesz pracować z farbami Dulux Professional, dokładnie zabezpieczysz podłogę, drzwi, okna i parapety. Zadowolenie Twojego klienta gwarantowane!