Sufit w kolorze – sposoby na atrakcyjną realizację, które warto znać

Kolor na suficie to mnóstwo możliwości

"Sufit wcale nie musi być standardowo biały. Klient chce stworzyć niestandardową aranżację w kolorze? Sprawdź, jak przeprowadzić profesjonalną realizację. Kolorowe sufity są absolutnym hitem i dzięki naszym podpowiedziom będziesz na nie przygotowany."

Kolorowe wykończenie sufitu daje spore pole do popisu w zakresie aranżacji. Nieszablonowe podejście do „piątej ściany” pomoże wyregulować proporcje wnętrza i nada mu unikalnego charakteru. Oczywiście biel nadal jest praktycznym kierunkiem, ale w czasie niektórych realizacji warto pójść o krok dalej. Możesz zasugerować, aby klient potraktował sufit jako powierzchnię, która ciekawie ozdobi wnętrze. Pamiętaj przy tym o kilku zasadach odpowiedniego wykorzystania kolorów.

Kolorowy sufit, a wysokość pomieszczenia

Sufit w kolorze to domena wysokich wnętrz. Jeśli realizujesz pracę w pomieszczeniu niższym niż 300 cm, zachowaj daleko posuniętą ostrożność. Ciemniejsza barwa może przytłoczyć wnętrze i popsuć efekt Twojej pracy. Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na odejście od bieli, postaw na delikatne i pastelowe kolory. Znajdziesz je w palecie produktowej Dulux Professional Rezisto 1

Jako fachowiec wiesz, że wybierając jaki kolor położysz na sufit, wizualnie sterujesz rozmiarami pomieszczenia. Kładąc ciemną warstwę, „obniżysz” i ocieplisz wnętrze. Jeśli farba w części będzie zachodzić na ściany, wrażenie „przybliżenia” sufitu będzie jeszcze wyrazistsze. Z drugiej strony, jasna paleta barw optycznie rozszerzy pomieszczenie. Podobnie zadziałają geometryczne wzory, jeśli położysz je prostopadle do dłuższych ścian. Klienci nie zawsze są tego świadomi, więc przydadzą się Twoje podpowiedzi.

Kolorowe wykończenie sufitu – 4 pomysły

1. Jednokolorowy sufit w harmonii z resztą ścian

Pomysły na wykończenie sufitu

Najpopularniejszym pomysłem na pomalowanie sufitu jest użycie koloru, który będzie harmonizował ze ścianami. Dla zachowania równowagi, kieruj się zasadą kontrastu. Dla ciemniejszych ścian wybierz sufit pomalowany w pastelowych, jaśniejszych odcieniach, i odwrotnie. Sufit może być ciemny, ale wtedy postaw na jasne kolory innych powierzchni i dodatków. Zestawienie ciemny sufit i jasne ściany jest też doskonałym rozwiązaniem dla sufitów wielopoziomowych oraz bardzo wysokich pomieszczeń. Pozwala optycznie kształtować przestrzeń, czyniąc ją bardziej przytulną.

Niektóre pomysły na sufit zakładają użycie energetycznego koloru, na przykład pomarańczowego lub żółtego. Taka aranżacja z pewnością okaże się widowiskowa, ale może się szybko znudzić. Zanim więc sięgniesz po nietypowe rozwiązania, dobrze to przemyśl.

2. Sufit w kolorze ścian

Sufit w kolorze ścian

Jeśli widziałeś aranżację przedstawiające sufit w kolorze ścian wiesz, że to bardzo interesujące rozwiązanie. Warunkiem jest posiadanie pomieszczenia o odpowiednich proporcjach. Jeśli rozkład okien zapewnia różnicę w nasłonecznieniu poszczególnych ścian, możesz zastosować jedną farbę na wszystkie powierzchnie. Załamujące się światło samoczynnie stworzy efekt wielu odcieni. Zauważysz go szczególnie w przypadku malowania farbami o pastelowych kolorach.

Architekci i dekoratorzy często stosują zabieg polegający na malowaniu sufitu w kolorze, który ma jedynie część ścian. To nie tylko dozwolone, ale wręcz bardzo interesujące rozwiązanie. Dopełnieniem aranżacji okaże się podłoga. Jaśniejsza pomoże uzyskać lekkość, a ciemna da poczucie bezpieczeństwa.

3. Kolorowy sufit we wzory

Wzory od zawsze stanowiły obszerną część kompozycji. Fachowcy coraz częściej sięgają po nie w czasie malowania sufitu. Ciekawie wypadną pasy lub inne geometryczne kształty. Jeśli chcesz, żeby efekt wyglądał interesująco, nie stosuj wzorów na płaskiej, jednorodnej powierzchni. Wielokolorowe sufity dają o niebo lepszy efekt, gdy uwzględniają różne elementy zabudowy lub kilka poziomów. Wtedy możesz sterować barwami tak, by wyodrębnić głębię lub podkreślić istotę wielopoziomowości.

4. Sufit w kolorze czerni

Sufit w kolorze czerni robi wrażenie. To zdecydowanie oryginalna aranżacja, ale przy jego malowaniu trzeba działać z wyczuciem. Po pierwsze, czarny sufit jest zarezerwowany wyłącznie dla wysokich wnętrz, takich jak apartamenty czy mieszkania typu loft. Nawet jeśli pomieszczenie ma niewielki metraż, ale jest wysokie, czerń pomoże ustabilizować jego proporcje. Dodając kilkanaście centymetrów czarnej farby na ścianie pod sufitem, zyskasz jeszcze subtelniejszy efekt.

Czarny sufit może mieć różne odcienie. W przypadku produktów z kolekcji Dulux Professional Rezisto, do Twojej dyspozycji pozostaje mnóstwo rozmaitych wariantów. Istotne znaczenie ma tu osiągnięcie kolorystycznej harmonii między sufitem, a ścianami. Pomogą – jak zwykle – kontrasty. Czerń sufitu dobrze komponuje się z delikatnymi, rozmytymi odcieniami innych powierzchni. Nigdy nie zestawiaj czarnego sufitu z ciemnymi ścianami. Taka kompozycja okaże się zbyt przytłaczająca.

Jakie farby wybrać do malowania sufitu?

Rozpoczynając realizację projektu, musisz wybrać właściwy rodzaj powłoki. Do jego wykończenia zawsze używaj farby matowej. Gdybyś pomalował sufit farbą z połyskiem, załamujące się światło dzienne lub sztuczne tworzyłoby refleksy. O ile na ścianach jest to pożądany efekt (dodaje dynamiki i ekspresji), o tyle na suficie wypada znacznie gorzej i rozprasza. Wybierając do malowania farbę matową marki Dulux Professional, osiągniesz pożądany efekt i przykryjesz drobne niedoskonałości powierzchni.

Kolorowy sufit – pomysł, który warto zrealizować

Kolorowe sufity to coś więcej niż zerwanie ze standardową bielą. Wybierając ten ciekawy sposób wykończenia, sterujesz optyką wnętrza i możesz uczynić je przytulniejszym lub bardziej awangardowym. Skorzystaj z naszych podpowiedzi i stwórz sufit w kolorze z farbami Dulux Professional.