Renowacja i malowanie elewacji krok po kroku

Przeczytaj nasz poradnik renowacji i malowania elewacji krok po kroku i upewnij się, że masz wszystko, czego potrzebujesz, aby osiągnąć najlepszy efekt.

“Dobra farba do elewacji sprawi, że kolejny remont nie będzie potrzebny przez lata.”

Malowanie elewacji wymaga przygotowania dokładnego planu. Na pewno potrzebujesz dobrej farby –  nie tylko zapewniającej ścianom skuteczną ochronę przed niszczącymi warunkami atmosferycznymi, ale łatwej w aplikacji, wydajnej i dobrze kryjącej. Jakie produkty wybrać? Jak prawidłowo przygotować ściany do dalszych prac? Przeczytaj nasz poradnik renowacji i malowania elewacji krok po kroku i upewnij się, że masz wszystko, czego potrzebujesz, aby osiągnąć najlepszy efekt.

Renowacja elewacji przed malowaniem

Malowanie ścian zewnętrznych to ostatni etap prac. Zanim przystąpisz do nakładania farby, odpowiednio przygotuj podłoże:

  1. W pierwszej kolejności sprawdź, w jakim stanie są ściany. Dzięki temu ocenisz, czy konieczne będzie gruntowne odnawianie elewacji, czy może wystarczy samo mycie i malowanie. Zaalarmować powinny Cię wszelkie zawilgocenia, uszkodzenia oraz pęknięcia.
  2. Jeżeli uznasz, że nie obejdzie się bez remontu elewacji, zacznij od pozbycia się starych i zniszczonych powłok malarskich. Usuniesz je za pomocą szlifierki elektrycznej. Na koniec odpyl ściany.
  3. Upewnij się, czy nie ma nich śladów mikroorganizmów, np. grzybów pleśniowych. Mogły one zagnieździć się w powłoce malarskiej, a nawet jeszcze głębiej – w podłożu. Pomocny będzie grzybobójczy płyn do mycia elewacji. Nałóż go na zajęte przez mikroorganizmy miejsca, a następnie zmyj czystą wodą. Możliwe, że konieczne będzie usunięcie fragmentów tynku. Następnie nie zapomnij o myciu elewacji. Pozostaw ściany do całkowitego wyschnięcia.
  4. Jeszcze zanim rozpoczniesz malowanie elewacji, ewentualne nierówności i uszkodzenia wypełnij odpowiednim materiałem zbliżonym składem do pierwotnego, a następnie wyrównaj i odpyl powierzchnię.
  5. Sięgnij po grunt do elewacji. Nakładaj go na podłoże oczyszczone ze starych powłok, do tego chłonne lub pyliste. Dzięki gruntowaniu elewacji podłoże stanie się stabilne. Pozwoli to na ograniczenie zużycia farby nawierzchniowej, zwiększenie jej przyczepności i pomoże Ci osiągnąć jak najlepszy efekt malowania.

Przygotowanie niezniszczonej elewacji do malowania

Jeżeli poprzednie powłoki malarskie są w dobrym stanie, nie łuszczą się i nie odspajają, a na ścianie nie widać uszkodzeń, wystarczy je umyć. Optymalne rezultaty daje mycie ścian myjką ciśnieniową. Czyszczenie elewacji może wymagać też użycia wspomnianych środków grzybobójczych.

Jaką farbę do elewacji wybrać?

Kolejny etap to wybór farby na elewację. Pod uwagę weź m.in. rodzaj podłoża, z którego wykonana jest elewacja, odporność powłok na oddziaływanie niszczących czynników zewnętrznych oraz kwestie użytkowe. Oto kilka propozycji:

Malowanie elewacji – pytania i odpowiedzi

Przed Tobą malowanie elewacji domu? Zanim rozpoczniesz prace, upewnij się, czy masz niezbędne narzędzia oraz czy wiesz już wszystko o produktach, które wybrałeś do malowania.

Malowanie elewacji pistoletem czy wałkiem?

Pistolet do elewacji, wałek, pędzel, metoda natryskowa – co wybrać? Każdy profesjonalista ma swoje ulubione metody malowania ścian zewnętrznych. Kieruj się informacjami zawartymi w karcie technicznej wyrobu. Stosuj się do zaleceń, a uzyskasz najlepszy rezultat. Farby do elewacji Dulux Professional są przeznaczone do malowania wszystkimi trzema metodami.

Odnawianie elewacji – co ile malować ściany zewnętrzne?

Kiedy będzie trzeba powtórzyć malowanie? Klienci mogą zastanawiać się, czy efekt Twoich prac będzie długotrwały. To, jak często należy powtarzać malowanie elewacji, zależy od kilku czynników. Są to m.in.: warunki pogodowe, jak intensywne promieniowanie słoneczne czy kwaśne deszcze, zawilgocenie wynikające z lokalizacji, ale też jakość przeprowadzonych prac i zastosowane produkty. Dzięki dobrym farbom do malowania elewacja zachowa nienaganny wygląd przez długi czas.

Malowanie elewacji a temperatura – kiedy bezpiecznie malować ściany?

Takich informacji również należy szukać w karcie technicznej wyrobu. Optymalne warunki pogodowe to:

  • temperatura od ok. 16°C do ok. 22°C
  • i średnia wilgotność powietrza (na pewno nie powinna przekraczać 80%).

Nie należy malować w pełnym słońcu. Inaczej dojdzie do zbyt szybkiego wysychania powłoki malarskiej. W rezultacie może nie osiągnąć ona swoich najwyższych i deklarowanych przez producenta cech i właściwości.

Profesjonalne farby znacznie usprawnią proces malowania elewacji. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, dokładnie przygotować podłoże, a następnie prawidłowo aplikować  produkty. Dobra farba do elewacji sprawi, że kolejny remont nie będzie potrzebny przez lata.