Przygotowanie ścian do malowania – krok po kroku

Czynności poprzedzające malowanie są równie ważne i w takim samym stopniu wpływają na efekt Twoich prac

“Gruntowanie pozwoli na zredukowanie chłonności i ustabilizowanie podłoża.”

Malowanie –  to tylko ostatni z etapów. Wszystkie czynności poprzedzające malowanie są równie ważne i w takim samym stopniu wpływają na efekt Twoich prac. Jak prawidłowo przygotować ściany do malowania? O czym należy pamiętać? Jakie produkty i akcesoria są potrzebne jeszcze przed malowaniem? Upewnij się, czy wiesz już wszystko na ten temat.

Krok 1. Inspekcja ścian

Jak przygotować ściany do ponownego malowania? Najpierw zweryfikuj ich stan. Pozwoli Ci to określić zakres niezbędnych prac. Sprawdź, czy na powierzchni nie widać uszkodzeń i pęknięć.

Poza tym możesz wykonać test przyczepności starej farby. W tym celu w kilku miejscach ściany (najlepiej mało widocznych) przyklej taśmę maskującą. Oderwij ją energicznym ruchem. Jeżeli na warstwie kleju widać oderwane fragmenty farby i tynku, oznacza to, że przed ponownym malowaniem trzeba usunąć poprzednie powłoki.

Krok 2. Usuwanie starej warstwy farby

Usunięcie starych, zniszczonych powłok farb emulsyjnych to kluczowy etap przygotowania ścian do malowania. Bez tego nowa warstwa farby mogłaby oderwać się od podłoża wraz ze starą. Do prac potrzebujesz m.in. szlifierki elektrycznej (najlepiej zintegrowanej z odkurzaczem), bloczków ściernych i papieru ściernego o różnej ziarnistości. Do usuwania powłok ze ścian używa się specjalnych tarcz lub papierów o grubszej gradacji. Możesz też zwilżyć ścianę niewielką ilością wody. Namaczanie warto powtórzyć kilkukrotnie – nasiąkniętą powłokę będzie można łatwo usunąć samą szpachelką lub skrobakiem.

Krok 3. Czyszczenie ścian przed malowaniem

Teraz pozbądź się powstałego kurzu. Najlepiej użyć do tego wspomnianego odkurzacza budowlanego – o specjalnej konstrukcji zabezpieczonej przed pyłem. Tego rodzaju sprzęt umożliwia skuteczne sprzątanie zabrudzeń, z którymi domowy odkurzacz na pewno nie dałby sobie rady, jak pył, ostre drobinki, opiłki czy fragmenty farby.

Krok 4. Mycie ścian

Upewnij się, czy na tynku nie widać np. ognisk grzybów pleśniowych, które mogły zagnieździć się w podłożu. Zajęte przez mikroorganizmy miejsca spryskaj specjalnym środkiem grzybobójczym i – po upłynięciu danego czasu – zmyj czystą wodą. Jeśli to konieczne, usuń fragmenty zainfekowanego tynku.
Kolejny krok to dokładne mycie ścian. Wystarczy Ci do tego ciepła woda z mydłem malarskim.

Krok 5. Naprawianie ścian

Kiedy podłoże wyschnie, możesz zająć się jego naprawą. Wypełnij otwory po kołkach, pęknięcia i inne uszkodzenia masą szpachlową. Po wyschnięciu szpachlówki wyrównaj i przeszlifuj powierzchnię papierem drobnoziarnistym oraz ją odpyl.

Krok 6. Gruntowanie ścian

Przygotowanie ścian pod malowanie nie może obejść się bez gruntowania. Na pewno nie należy pomijać tego etapu prac w przypadku podłoży:

  • pylistych i mocno chłonnych,
  • z których usunąłeś stare warstwy farby,
  • już pomalowanych, ale niestabilnych (np. ścian w stanie deweloperskim),
  • nowych wysezonowanych tynków przed malowaniem.

To, jaki grunt należy zastosować, zależy przede wszystkim od rodzaju podłoża oraz efektu, jaki chcesz uzyskać:

  • Dulux Universal Primer – do chłonnych i niestabilnych podłoży mineralnych i pylistych starych powłok. Wyróżnia go świetna wydajność, do 25 m²/l.
  • Dulux Grunt Kryjący Podkładowy – wydajna, doskonale kryjąca farba podkładowa. Wyrównuje chłonność, ujednolica podłoże, poprawia przyczepność emulsyjnych farb nawierzchniowych i zapewnia im równomierny kolor.
  • Dulux Contact Primer – do przygotowania do malowania ścian gładkich i bardzo słabo chłonących (np. lamperie wykończone za pomocą farb alkidowych). Skutecznie wzmacnia i stabilizuje podłoże. Dzięki niemu nowe warstwy farby osiągają dobrą przyczepność.

Co przed malowaniem ścian już wcześniej pomalowanych?

Tak wygląda procedura w przypadku powłok w kiepskim stanie. Jeżeli prace dotyczą stabilnych ścian z niezniszczonymi powłokami, w takiej sytuacji wystarczy je odkurzyć i dokładnie umyć. Następnie szpachlówką wypełnij uszkodzenia (jeśli jest to konieczne) i zagruntuj naprawiane fragmenty.

Jak przygotować ściany do malowania? Pytania i odpowiedzi

Przygotowanie ścian do malowania krok po kroku – ten etap wykańczania lub remontowania wnętrza budzi sporo wątpliwości, nawet u profesjonalistów. Oto najczęściej zadawane pytania:

❭ Jak przygotować ścianę do malowania po tapecie?

Kluczowe jest usunięcie resztek kleju. Należy rozmiękczyć je wodą i delikatnie zdrapać szpachelką. Zaprawę klejową można też rozpuścić wodą z dodatkiem mydła malarskiego.

❭ Przygotowania ścian do malowania po gładzi – czy konieczny jest grunt?

Zastosowanie gruntu po gładzi jest konieczne. Gruntowanie pozwoli na zredukowanie chłonności i ustabilizowanie podłoża.

❭ Co ile malować ściany?

Zdarza się, że klienci pytają, kiedy konieczny będzie kolejny remont. Powierzchnie pomalowane farbami odpornymi m.in. na zabrudzenia i szorowanie nie potrzebują remontu przez długi czas.

❭ Kiedy malować ściany po gruntowaniu?

Wszystko zależy od zastosowanego gruntu. Informacji na ten temat szukaj na opakowaniu lub w karcie technicznej produktu.

Dokładne czyszczenie, wypełnianie ubytków, gruntowanie, do tego dobór odpowiednich wyrobów – każdy z tych kroków w równej mierze wpływa na to, jaki efekt da malowanie. Podstawą są tu m.in. profesjonalne produkty, dzięki którym naprawisz podłoże i prawidłowo przygotujesz je na aplikację nowych powłok.