Malowanie farbą satynową – poradnik krok po kroku

Farba satynowa – co trzeba o niej wiedzieć? Jaki efekt daje oraz gdzie najlepiej się sprawdzi?

Nazwa „farba satynowa” wywodzi się od atłasowej, lekko połyskliwej tkaniny – satyny.

Farba satynowa – co trzeba o niej wiedzieć? Jaki efekt daje oraz gdzie najlepiej się sprawdzi? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się więcej na temat malowania farbą satynową.

Co to jest farba satynowa?

Co to znaczy, że farba jest satynowa? Określenie to odnosi się do produktów powłokotwórczych z półpołyskiem, tzn. takich, które po wyschnięciu dają efekt delikatnego połysku. Według przepisów (a dokładnie normy PN-EN 13300) producenci mogą nazywać swoje produkty satynowymi pod warunkiem, że współczynnik odbicia światła wynosi >10 przy kącie 85° i <60 przy kącie 60°. Klienci, którzy zastanawiają się, co to jest farba satynowa, często pytają, jakie właściwości ma powłoka. Warto podkreślić, że określenie „farba satynowa” nie odnosi się do konkretnego rodzaju powłoki (np. akrylowej, lateksowej, do tego plamoodpornej itd.), a raczej do efektu, jaki można dzięki niej uzyskać. Na rynku dostępne są zarówno produkty do ścian, jak i farby do drewna satynowe czy przeznaczone do innych powierzchni.

Jaki efekt daje farba satynowa?

Nazwa „farba satynowa” wywodzi się od atłasowej, lekko połyskliwej tkaniny – satyny. Co to jednak konkretnie oznacza? Powłoki satynowe częściowo odbijają wiązki światła padające na powierzchnię. Pozwala to na optyczne rozświetlenie pomieszczeń, co jednocześnie daje wrażenie większej przestrzeni. Dla porównania: powłoki połyskliwe odbijają światło całkowicie – efekt rozświetlenia jest jeszcze większy, z kolei matowe – pochłaniają światło.

W związku z tym malowanie farbą satynową to świetny pomysł w przypadku niewielkich pomieszczeń. Dzięki temu, że światło odbija się od satynowej powierzchni, wnętrze będzie wydawało się większe, niż jest w rzeczywistości. Z kolei przestronne pomieszczenia będą wyglądały elegancko i efektownie.

W dużych, otwartych wnętrzach należy uważać na farby ze zbyt wysokim połyskiem – przy sporych oknach oraz wysokim stopniu odbicia efekt może być intensywny. Negatywnie wpłynie to na komfort użytkowania pomieszczeń (efekt olśnienia).

Malowanie farbą satynową – jak się przygotować?

Poziom odbicia światła decyduje o jeszcze jednej istotnej kwestii: im jest większy, tym bardziej widoczne są wszelkie niedoskonałości powierzchni, np. grudki czy nierówności. Oznacza to, że powłoka satynowa wymaga perfekcyjnego przygotowania podłoża, inaczej – wskutek odbicia – mankamenty zostaną uwydatnione. Podobnie smugi – farba satynowa je uwypukli zamiast ukryć.

Jeżeli odnawiasz wnętrze, podstawą jest usunięcie starych, zniszczonych powłok, zagruntowanie powierzchni oraz zastosowanie dobrego gruntu. Produkt gruntujący wyrówna chłonność podłoża, dzięki czemu satynowa farba będzie równomiernie wysychać. Poza tym przed malowaniem satynową farbą upewnij się, czy w pomieszczeniu panują odpowiednie warunki, co również może wpłynąć na wygląd powłoki.

Oczywiście, wiele zależy też od farby, której użyjesz do malowania. Przykładem dobrej farby satynowej do ścian jest Dulux Professional Rezisto 15. Jej współczynnik odbicia światła wynosi <15, co daje świetny efekt wizualny, ale jednocześnie nie powoduje efektu olśnienia. Poza tym farba satynowa Dulux Professional jest ekstremalnie odporna na plamy, szczególnie tłuste, a także szorowanie i mycie z dodatkiem detergentów. Co istotne, powłokę można dezynfekować, co ma duże znaczenie np. w przypadku pomieszczeń biurowych.

Jak malować farbą satynową, aby uzyskać idealny efekt?

Jak malować farbą satynową? Eksperci są zgodni, że najlepszym sposobem jest tu malowanie metodą natryskową. Natryskiwanie produktu na ścianę pozwala na uzyskanie bardzo równej, gładkiej powłoki. Poza tym to świetne rozwiązanie, jeżeli realizujesz prace na znacznej powierzchni. Chcesz wiedzieć, jak poprawnie malować natryskowo? Obejrzyj krótki film instruktażowy przygotowany przez Dulux Professional we współpracy z Wagnerem. Marki te połączyły siły i stworzyły materiał edukacyjny o najlepszych produktach malarskich dedykowanych profesjonalnym malarzom i wykonawcom.

Farba satynowa w rękach profesjonalnego wykonawcy to sposób na eleganckie wykończenie wnętrza. Jeżeli dodatkowo zarekomendujesz swoim klientom produkt o właściwościach plamoodpornym, świetny rezultat Twojej pracy utrzyma się przez długi czas.