Malowanie cegły – jaką farbę wybrać?

Zanim przystąpisz do tego zadania, zastanów się, jakie produkty zarekomendować klientom, aby osiągnąć najlepszy efekt wymalowania.

“Do malowania cegieł na ścianie na pewno potrzebujesz dobrej jakości farby”

Malowanie cegły jest proste, choć może zająć trochę czasu. Jakie narzędzia i metody pozwolą Ci to zrobić najbardziej precyzyjnie? Jak malować cegły na ścianie, aby osiągnąć świetny efekt? I wreszcie: jaka farba do cegły będzie najlepsza? Sprawdźmy.

Jak przygotować cegłę do malowania?

To bardzo ważny etap prac. Niezależnie od tego, czy planujesz malowanie cegieł zewnętrznych, czy we wnętrzu, nie możesz zapomnieć o dokładnym i prawidłowym przygotowaniu podłoża.
Jeżeli przeprowadzasz prace na nowym podłożu, czyli ścianie specjalnie wykończonej cegłą lub płytkami i czekającej na malowanie, zacznij od gruntowania. Grunt dobierz do rodzaju podłoża, ale także do właściwej farby do malowania.

Jeżeli zaś pracujesz na starej ceglanej ścianie, w pierwszej kolejności upewnij się, w jakim stanie są poprzednie powłoki malarskie. Jeżeli się łuszczą, to znaczy, że trzeba je usunąć. Pomoże Ci w tym szlifierka elektryczna, najlepiej ze zintegrowanym odkurzaczem, aby zminimalizować ilość generowanego pyłu. Następnie odkurz ściany – pozbądź się kurzu i zabrudzeń szczególnie z łączeń pomiędzy cegłami. Kolejny krok, istotny szczególnie w przypadku ścian zewnętrznych, to dokładne mycie wodą z dodatkiem mydła malarskiego, a na koniec samą czystą wodą. Pozostaw ściany do wyschnięcia i wypełnij ewentualne ubytki w fugach pomiędzy cegłami. Jeżeli zaś poprzednie powłoki są w dobrym stanie i ich usuwanie nie jest konieczne, wystarczy, że dokładnie umyjesz ściany i poczekasz, aż całkowicie wyschną.

Oceń też, jakie są właściwości podłoża. Jeżeli jest chłonne i pyliste (możesz to zauważyć np. przed malowaniem cegły gipsowej), to oznacza, że konieczne jest zastosowanie dobrego gruntu, który ustabilizuje i ujednolici ścianę.

Farba do cegły – jaką wybrać?

Do malowania cegieł na ścianie na pewno potrzebujesz dobrej jakości farby – takiej, która ochroni powierzchnię przed oddziaływaniem danych czynników. Rodzaj produktu należy bowiem wybierać nie tylko do specyfiki podłoża, ale przede wszystkim do warunków panujących w danym miejscu.

Farba do malowania cegieł we wnętrzach

Jeżeli malujesz ceglaną ścianę we wnętrzu, w pierwszej kolejności sprawdź, jakiego poziomu zabezpieczenia potrzeba. Jeśli powierzchnia będzie narażona np. na powstawanie plam i zabrudzeń, sięgnij po produkt odporny na szorowanie. Przykładem takiej farby jest Dulux Professional Rezisto 1, ekstremalnie odporna na tłuste zabrudzenia. Ma atrakcyjne, głęboko matowe wykończenie, dzięki czemu efektownie prezentuje się na ścianach.

Farba do cegły na zewnątrz

Taka sama procedura obowiązuje w przypadku farb zewnętrznych. Wybierając farbę do malowania cegły na zewnątrz, kieruj się m.in. tym, jakie czynniki będą oddziaływać na podłoże. Jeżeli według Ciebie priorytetem jest ochrona ścian przed skutkami długotrwałego oddziaływania promieniowania słonecznego, wybierz produkt tworzący nieblaknące, a do tego elastyczne i niepękające powłoki. Jednym z dostępnych tego typu rozwiązań jest farba Dulux Professional Facade Protect Acrylic Anti-UV. W zależności od potrzeb malarskich oraz specyfiki inwestycji można wybrać także samoczyszczącą farbę Dulux Professional Facade Protect Silicone Pro Clean lub Facade Protect Silicate Hydro Active, która z kolei wyróżnia się najwyższą paroprzepuszczalnością (V1).

Farba do klinkieru

Indywidualnego podejścia wymaga ściana wykończona za pomocą cegieł klinkierowych. Co prawda, nie potrzebujesz specjalnej farby do klinkieru, jednak na pewno musisz sięgnąć po odpowiedni grunt, dzięki któremu malowanie klinkieru w ogóle będzie możliwe. Klinkier ma bardzo śliską powierzchnię, w związku z czym konieczne jest zastosowanie warstwy szczepnej. Dzięki niej farby nawierzchniowe osiągną pożądaną przyczepność. Z takim zadaniem – zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz – poradzi sobie Dulux Contact Primer, delikatnie szorstki, kontaktowy środek do powlekania gładkich i niechłonących podłoży.

Malowanie cegieł – jakich narzędzi użyć?

Niezależnie od tego, czy planujesz malowanie cegły na biało, czy na inny kolor, pamiętaj, aby w pierwszej kolejności dokładnie zapoznać się z informacjami na etykiecie oraz zawartymi w karcie technicznej produktu. Znajdziesz tam wytyczne dotyczące m.in. z warunków malowania, czasu schnięcia, ale także metod i narzędzi do malowania. Do malowania cegieł możesz użyć zarówno pędzla (pomoże Ci w wypełnieniu spoin pomiędzy elementami), jak i wałka z dłuższym włosiem. Świetnym sposobem na pewno jest malowanie natryskowe, dzięki któremu pokryjesz nieregularną powierzchnię farbą szybciej i bardziej efektywnie.

Malowanie cegły to jeden z popularnych sposobów na diametralną przemianę wnętrza lub metamorfozę wyglądu budynku. Zanim przystąpisz do tego zadania, zastanów się, jakie produkty zarekomendować klientom, aby osiągnąć najlepszy efekt wymalowania.