Jak prawidłowo malować ściany farbami lateksowymi?

Poradnik dla wszystkich profesjonalistów.

“Czy malowanie farbą lateksową różni się od malowania produktami akrylowymi?”

Czy malowanie farbą lateksową różni się od malowania produktami akrylowymi? Co trzeba o nich wiedzieć? Do jakich powierzchni się nadają? Przeczytaj artykuł i upewnij się, czy wiesz już wszystko o „obsłudze” farb lateksowych. Oto poradnik dla wszystkich profesjonalistów.

Co można malować farbą lateksową?

Farba lateksowa cechuje się dużą zawartością żywicy akrylowej. Dzięki temu zapewnia dobre, do tego równomierne krycie. Jednocześnie zawdzięcza jej swoją trwałość i wytrzymałość. Malowanie farbą lateksową zda egzamin w przypadku różnego rodzaju powierzchni. Na rynku można znaleźć uniwersalne produkty o bardzo szerokim zastosowaniu. Co można malować farbą lateksową? Poniżej kilka przykładów.

Farba lateksowa do drewna, metalu i PCV – czy to dobry pomysł?

Czy malowanie drewna farbą lateksową wchodzi w grę? A innych powierzchni? To zależy. Nie wszystkie farby lateksowe nadają się do malowania drewna, metalu czy PCV. Sprawdź informacje zawarte w karcie technicznej i upewnij się, czy producent dopuszcza takie wykorzystanie.

Zwróć uwagę przede wszystkim na produkty uniwersalne nadające się do różnego rodzaju powierzchni. Dzięki nim osiągniesz konsekwentny efekt wizualny w danym pomieszczeniu. Przykładem takiej farby jest Dulux Professional Ultra Black 7 Mat. To wielozadaniowa emulsja lateksowa dostępna w eleganckiej, głębokiej czerni. Nadaje się nie tylko do malowania ścian – powierzchni cementowych, cementowo-wapiennych oraz betonowych – ale także (po zastosowaniu gruntu Dulux Multiprimer) do metalu, drewna, PCV, a nawet szkła!

Malowanie sufitu farbą lateksową

Farby lateksowe wykorzystuje się przede wszystkim do malowania sufitów i ścian. Tego rodzaju produkty zapewniają dobrą ochronę przed negatywnymi czynnikami oddziałującymi na powierzchnie. Często cechują się odpornością na szorowanie. Łatwo się aplikują i – dzięki zastosowaniu odpowiednich narzędzi i technik malarskich – dają równe, jednolite wymalowanie bez smug. Jeżeli zależy Ci na wskazanych właściwościach, przetestuj którąś z farb z rodziny Rezisto. Usunięcie z nich plam jest wyjątkowo łatwe. Niektóre z nich są ekstremalnie odporne na tłuste zabrudzenia, inne — na charakterystyczne czarne przetarcia.

Malowanie farbą lateksową – porady

Jak malować farbą lateksową bez smug? Jako doświadczony wykonawca na pewno zdajesz sobie sprawę, jak wiele zależy od profesjonalnego przygotowania sufitów i ścian do malowania. Niezależnie od tego, czy planujesz użyć farby lateksowej, czy np. akrylowej. Kluczowe jest m.in. usunięcie starych powłok (jeżeli to konieczne) oraz zagruntowanie powierzchni (jeśli tylko tego wymagają). Wyrównanie chłonności podłoża sprawi, że farba nawierzchniowa będzie bardziej równomiernie wysychać. Zwiększy to szanse na uniknięcie smug.

Pamiętaj też, aby sprawdzić, czy warunki panujące we wnętrzu są odpowiednie. Jeżeli w pomieszczeniu jest za ciepło, warstwa farby będzie wysychać zbyt szybko. Może to wpłynąć na finalny wygląd pomalowanej ściany. Wytyczne dotyczące warunków znajdziesz w karcie technicznej produktu.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na efekt końcowy jest wybór odpowiedniej farby. Warto zwrócić uwagę na takie właściwości produktu, jak bezproblemowa aplikacja, wysoka wydajność i doskonałe krycie. Jako przykład można podać matową farbę Dulux Professional Classic 9. Dzięki zastosowanej w niej formule uzyskanie równego wymalowania i powłoki bez smug jest łatwiejsze.

Jak malować farbami lateksowymi? Panują tu takie same zasady, jak np. podczas malowania farbami akrylowymi. Oprócz wymienionych kwestii znaczenie mają również narzędzia, jakie wybierasz do pracy. Na równomierną aplikację produktu pozwoli Ci przede wszystkim wałek. Malowanie pędzlem nie przyniosłoby takich rezultatów. Na suficie i ścianach prawdopodobnie byłoby widać ruchy dłoni.

Ostatnia kwestia to odpowiednia technika. Farbę – zarówno akrylową, jak i lateksową – nakładaj w kierunku od góry do dołu, dodatkowo pewnymi i równymi pociągnięciami dłoni. Kolejne pasy farby powinny nachodzić na siebie – nie należy dopuścić do tego, aby krawędź powłoki wyschła. Poza tym pamiętaj, aby wstrzymać się z dokonywaniem poprawek, aż powłoka będzie całkowicie sucha. Ślady czy „plamki”, które dostrzegasz na ścianie, wynikają prawdopodobnie ze stopniowego wysychania farby.

Farba lateksowa na akrylową – czy to możliwe?

Mniej doświadczeni wykonawcy mogą zadawać sobie pytanie, czy można malować farbą lateksową na akrylową? Tak, jeżeli mają one takie samo przeznaczenie (czyli np. do ścian i sufitów) oraz należą do rodziny farb wodorozcieńczalnych. Malowanie farbą lateksową na akrylową to sprawdzony sposób na renowację wnętrza. Oczywiście nie można zapominać o prawidłowym przygotowaniu podłoża.

Możliwe, że Twoje wymagania spełni farba lateksowa – wyróżniająca się łatwością aplikacji i równomiernym kryciem. Pamiętaj jednak, aby produkty do malowania ścian każdorazowo dobierać do warunków panujących w pomieszczeniu. Dzięki temu osiągniesz najlepszy efekt wymalowania i poszerzysz swoje portfolio udanych realizacji.