Jak idealnie pomalować sztukaterię na ścianie?

Czym pomalować styropianowe ozdoby?

"Sztukateria na ścianie lub suficie to modny element wnętrz w różnym stylu.."

Sztukateria na ścianie lub suficie to modny element wnętrz w różnym stylu. Masz do pomalowania dom lub mieszkanie ze sztukaterią? Dowiedz się, jak to robić, aby osiągnąć świetny efekt. Oto krótki poradnik dla profesjonalnych malarzy.

Co to jest sztukateria?

Sztukateria to wszelkie elementy dekoracyjne montowane do ścian lub sufitu. Najczęściej ma formę rozety lub listew ściennych i sufitowych. Na sztukaterię na ścianie w salonie czy sypialni decydują się przeważnie właściciele domów i mieszkań w stylu vintage, glamour, New Hamptons oraz modern classic, wzorowanych na wytwornych posiadłościach z całego świata. Znajdziemy je również w pomieszczeniach biurowych czy wnętrzach hotelowych. Detale sztukateryjne są wykonywane przede wszystkim ze styropianu, gipsu oraz poliuretanu.

Czym pomalować sztukaterię na ścianach?

Czym pomalować styropianowe ozdoby? Jakiego produktu użyć do malowania sztukaterii gipsowej? Co z kolei z elementami z poliuretanu? Okazuje się, że wcale nie potrzebujesz oddzielnych farb do każdego z tych materiałów. Do malowania sztukaterii możesz użyć po prostu farby do ścian. Wybierając produkt, kieruj się więc warunkami panującymi w pomieszczeniu. Przykładowo jeśli Twoim klientom zależy na maksymalnej odporności na zabrudzenia – nie tylko w przypadku wnętrz prywatnych, ale także biurowych czy hotelowych – możesz im zarekomendować farbę Dulux Professional Rezisto 5. Jest przeznaczona m.in. do pomieszczeń szczególnie narażonych na plamy. Poza tym można ją stosować we wnętrzach poddawanych dezynfekcji.

Kiedy malować sztukaterię na ścianie – przed czy po montażu?

Malowanie sztukaterii przeprowadza się już po jej montażu. Malowanie przed montażem negatywnie wpłynęłoby na przyczepność elementów do podłoża. Farba do sztukaterii mogłaby przeniknąć pod detale, przez co ich idealne przyklejenie byłoby utrudnione. Warto też pamiętać, że nie należy ich malować zaraz po przyklejeniu – trzeba poczekać, aż klej się utwardzi.

Jak malować sztukaterię?

Sztukateria na ścianie w przedpokoju, rozeta ozdabiająca sufit, dekoracyjne listwy w sypialni – aby detale rzeczywiście upiększały wnętrze, muszą być profesjonalnie pomalowane.

Malowanie sztukaterii styropianowej, gipsowej oraz poliuretanowej należy przeprowadzić po ich montażu – to już ustaliliśmy. Z kolei elementy najlepiej montować już po pomalowaniu ściany na właściwy kolor. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko zabrudzenia sztukaterii farbą.

Jak malować sztukaterię? Oto instrukcja krok po kroku:

Krok 1. Upewnij się, że sztukateria jest stabilnie osadzona na ścianie lub suficie.

Krok 2. Oczyść ją z pyłu i kurzu, jeśli zdążyła się zabrudzić.

Krok 3. Ściany lub sufit zabezpiecz taśmą malarską, a podłogę folią budowlaną.

Krok 4. Rozmiar pędzla dostosuj do projektu elementów. Do niewielkich i pełnych detali użyj małego pędzla, do dłuższych – nieco większego.

Krok 5. Maluj możliwie długimi ruchami dłoni, wzdłuż elementu.

Krok 6. Zdecyduj, ile warstw wystarczy, aby osiągnąć dobry efekt. Nie wykonuj miejscowych poprawek. Poczekaj, aż farba całkowicie wyschnie, aby ocenić wymalowanie – możliwe, że kolejne warstwy nie będą potrzebne.

Krok 7. Od razu po malowaniu sztukaterii odklej taśmy.

Sztukateria na ściany – czy można malować ją natryskowo?

Do malowania sztukaterii możesz też z powodzeniem użyć agregatu. Ta metoda nie bez powodu jest tak chętnie wybierana przez profesjonalistów – pozwala na szybkie, a poza tym arcydokładne przeprowadzenie prac. Nadaje się także do ścian strukturalnych oraz takich z dużą ilością detali. Poza tym w ten sposób możesz malować sztukaterię na tym samym etapie, co ściany. Aby dowiedzieć się jeszcze więcej o malowaniu natryskowym, obejrzyj film Dulux Professional.

W swojej pracy pewnie nie raz spotkasz się ze sztukaterią. Profesjonalnie pomalowana sztukateria stanie się niezaprzeczalną ozdobą wnętrza i tym samym – świetną oceną Twojej pracy.