Farba matowa czy satynowa – którą wybrać do ścian?
Kiedy stosować farbę antyrefleksyjną, a kiedy lepiej sprawdzi się powierzchnia z lekkim połyskiem?
“Wykończenie będzie miało ogromny wpływ na końcowy efekt prac”
Jednym z podstawowych kryteriów, którymi należy się kierować, wybierając farby, są ich parametry wytrzymałościowe. Profesjonalny wykonawca dobiera produkt m.in. z myślą o warunkach panujących w pomieszczeniu oraz o czynnikach oddziałujących na powierzchnie. Co dalej? Na pewno należy wziąć pod uwagę także rodzaj powłoki. Wykończenie będzie miało ogromny wpływ na końcowy efekt prac, jak również na komfort użytkowania wnętrza w przyszłości. Dylemat „farba matowa czy satynowa” wykracza bowiem znacznie poza aspekty estetyczne. Kiedy lepsza będzie farba antyrefleksyjna, a kiedy z lekkim połyskiem? Którą z nich warto zarekomendować klientom? Sprawdźmy.
Farba matowa – czym się charakteryzuje?
Matowe powierzchnie wyróżnia zdolność do absorpcji wiązek światła. Im głębszy mat, tym niższy tzw. współczynnik odbicia światła. W przypadku farb antyrefleksyjnych jest on bardzo niski. Przekłada się to bezpośrednio na wygląd powierzchni, a w zasadzie – na to, jak odbiera ją ludzkie oko. Ściany i sufity pomalowane farbami matowymi wyglądają na gładsze, niż są w rzeczywistości, a ewentualne, drobne nierówności stają się w zasadzie niewidoczne. W związku tym farby antyrefleksyjne pomogą Ci osiągnąć najlepszy rezultat prac i perfekcyjne wymalowanie nawet na trudnej powierzchni. Warto też nadmienić, że farby głęboko matowe świetnie sprawdzają się na sufitach.
Przykładem idealnie matowego produktu jest farba Dulux Professional Rezisto 1. Jej współczynnik odbicia światła to około 1 jednostka (przy kącie 85°), dzięki czemu daje świetny efekt wymalowania. Rezisto 1 to baza, którą można barwić na dowolny kolor w systemie mieszalnikowym Dulux Professional, dostosowując odcienie do potrzeb wnętrza i preferencji użytkowników.
Farba z połyskiem – czym się wyróżnia?
Na drugim biegunie znajdują się farby satynowe – farby z połyskiem do ścian. Dzięki zastosowaniu powłoki satynowej wybrany kolor wydaje się bardziej intensywny, a wnętrze – rozświetlone, a jednocześnie większe niż jest w rzeczywistości. W związku z tym farby satynowe warto rekomendować m.in. do niewielkich pomieszczeń oraz wszędzie tam, gdzie użytkownikom zależy na eleganckim, lekko połyskliwym wykończeniu. Najlepiej sprawdzi się tu farba Dulux Professional Rezisto 15 (15 w skali połysku). Efekt wymalowania na gładkich, profesjonalnie przygotowanych ścianach będzie spektakularny.
Farba matowa czy satynowa – co wybrać?
Na to, jaka farba – satynowa czy matowa – sprawdzi się we wnętrzu, wpływa kilka dodatkowych czynników. Jednym z nich są wspomniane oczekiwane efekty wizualne. Warto pamiętać, że rodzaj powłoki determinuje to, jak prezentuje się dany odcień.
Mat czy połysk a kolor
Odcienie w macie wydają nam się subtelniejsze. Dlatego też farby matowe doskonale nadają się do delikatnego zgaszenia intensywnej tonacji. Z kolei kolory w połysku wyglądają na intensywniejsze, bardziej wyraziste. To więc dobry sposób, aby podkreślić i mocniej zaakcentować daną tonację.
Ponadto ten sam kolor może prezentować się zupełnie inaczej w zależności od wykończenia powierzchni. Doskonale widać to na przykładzie bieli. Biel w połysku czy biała matowa farba do ścian? Białe matowe powłoki są stosowane, dzięki czemu stanowią doskonałe tło dla wyrazistych projektów wnętrza – z interesującymi meblami czy plakatami. Z kolei powłoka biała w połysku zwraca na siebie uwagę – dzięki nim ściany jeszcze bardziej przyciągają wzrok. Dulux Professional – farby z serii Rezisto – długotrwały efekt wymalowania w macie lub satynie.
Farby z rodziny Rezisto to baza do systemu mieszalnikowego, w którym dostępnych jest aż 15 tysięcy odcieni. To dobry wybór, jeśli szukasz produktu premium, który zapewni nie tylko świetny estetycznie efekt, ale przede wszystkim długotrwałe rezultaty. Odpowiada za to m.in. rewolucyjna technologia Stain Shield Technology. Powłoki są ekstremalnie odporne na tłuste plamy, szorowanie i mycie detergentami (1 klasa odporności na szorowanie wg PN-EN 13300). Zwróć uwagę także na te cechy produktu, które pozytywnie wpływają na przebieg i czas procesu malowania: wydajność na poziomie aż do 16 m²/l oraz dobre krycie – do osiągnięcia oczekiwanej głębi koloru wystarczą 2 warstwy.
Co jest lepsze: farba satynowa czy matowa? To zależy. Produkt należy każdorazowo dopasować do projektu wnętrza, jego oświetlenia, rodzaju podłoża oraz oczekiwanego efektu. Na pewno warto podpowiedzieć klientom, czy dany odcień będzie się dobrze prezentował w danym wykończeniu. Dzięki temu rezultaty będą zgodne z ich oczekiwaniami.