Dobór pędzli do malowania ścian i sufitów – jak dobrze to zrobić?

Fachowcy wiedzą, jak ważną rzeczą jest wybór odpowiednich narzędzi. Pędzle malarskie należą do tych podstawowych narzędzi i w specjalistycznych sklepach dostępnych jest ich naprawdę wiele. Skąd wiedzieć, który pędzel wybrać? Przeczytaj podpowiedzi ekspertów marki Dulux Professional.

"Pędzel malarski to niezbędne narzędzie przy wykończeniu ścian i sufitów"

Pędzel malarski to niezbędne narzędzie przy wykończeniu ścian i sufitów. Nawet jeśli na większych powierzchniach korzystasz z wałka, pędzel pozwoli Ci aplikować farbę w zakamarkach lub precyzyjnie pomalować detale. W tym artykule szczegółowo omówimy rodzaje pędzli do malowania ścian i sufitów. Dzięki temu będziesz przygotowany do wykonania każdego zlecenia.

Jakie są rodzaje pędzli do malowania ścian

Pędzle malarskie można podzielić według następujących kryteriów:

  • Rodzaj włosia: naturalne, syntetyczne lub mieszanka obu rodzajów
  • Możliwe zastosowanie: ogólne lub specjalistyczne
  • Rozmiar: od płaskich i bardzo wąskich po grube i szerokie

Dopasowanie pędzla do specyfiki wykonywanej pracy korzystnie wpłynie na szybkość i precyzję Twoich ruchów. Jednak niezależnie od charakteru realizacji, nigdy nie wybieraj tanich pędzli. Dlaczego?
Skoro jesteś profesjonalistą, chcesz, żeby Twoi klienci byli zadowoleni i polecili Cię znajomym. Dlatego nie oszczędzaj na narzędziach – dobry pędzel malarski pozwala nabierać i aplikować materiał lepiej, a to oznacza szybsze i dokładniejsze wykonanie zlecenia.

Wybór pędzla malarskiego ze względu na rodzaj włosia

Dla niektórych pierwszym wyborem zawsze są pędzle malarskie z naturalnego włosia. Do ich produkcji używa się sierści zwierząt, na przykład koni. Przez długi czas rzeczywiście uważano je za produkty najwyższej jakości, ponieważ pozwalały równomiernie rozprowadzać materiał.

Niemniej jednak obecnie pędzle te zastępowane są przez narzędzia z włosia syntetycznego. Nie oznacza to, że powinieneś zupełnie zrezygnować z pędzli z naturalnego włosia. Pędzel malarski z naturalnego włosia sprawdzi się w trakcie używania farb na bazie rozcieńczalników organicznych.

Jeśli na co dzień wykorzystujesz farby wodorozcieńczalne, uzyskasz doskonałe efekty, używając pędzli malarskich z tworzywa syntetycznego. Końcówki włosia nylonowego lub poliestrowego są na etapie produkcyjnym specjalnie zmiękczane, dzięki czemu pędzel nie pozostawia śladów na malowanej powierzchni.
Wybierz syntetyczne pędzle do malowania ścian, które świetnie „współpracują” z farbami do ścian i sufitów Dulux Professional.

Wybór pędzli do malowania ze względu na zastosowanie

Najbardziej uniwersalne są płaskie pędzle do malowania sufitów i ścian. W sklepach znajdziesz produkty o szerokości od 2,5 do nawet 12,5 cm. Można nimi malować niemal wszystkie powierzchnie – od ścian tynkowanych po płyty G-K. Jeśli trzeba wykończyć niewielką gładką ścianę, fragment sufitu lub ościeżnicę drzwi, fachowiec zawsze ma pod ręką płaski pędzel.

W sklepach specjalistycznych znajdziesz jeszcze inne rodzaje tych narzędzi. Do najpopularniejszych należą:
Pędzle ławkowce. Są bardzo szerokie i często wykonane z włosia naturalnego. Nadają się do malowania powierzchni strukturalnych, a także gruntowania i odpylania ścian i sufitów.

Pędzle do grzejników. Mają charakterystyczny długi płaski drewniany trzonek, zakrzywiony w części roboczej pod niewielkim kątem. Ich nazwa w pełni uzasadnia zastosowanie.

Pędzle okrągłe. Mogą mieć średnicę 10-70 mm. To ulubione narzędzie profesjonalistów, gdy trzeba wykonać drobne prace dekoracyjne lub pomalować powierzchnię strukturalną. Polecane są również do malowania produktami do drewna. Warto zaznaczyć, że dzielą się na zwykłe i strzyżone. W tych ostatnich włosie wyprofilowano na delikatny szpic, więc doskonale nadają się do malowania drobnych detali lub narożników.

Pędzle bez trzonka. Kolejne płaskie pędzle, jednak brak w nich trzonka, co daje malarzowi większą kontrolę nad narzędziem. Nadają się do nanoszenia farby lub bejcy na drewno, ale raczej rzadko – jeśli w ogóle – wykorzystasz je do malowania ścian.

Pędzle skośne. Ostatnia grupa pędzli została stworzona do malowania precyzyjnych pasów na ścianach. Doświadczeni malarze chętnie sięgają po te narzędzia, szczególnie na końcowym etapie malowania.

Wybór pędzla malarskiego ze względu na rozmiar

Dostępne są różne rozmiary pędzli malarskich. Generalna zasada brzmi, że im większa powierzchnia do malowania, tym większy powinien być pędzel. Istotna też jest grubość narzędzia. Grube pędzle umożliwiają nabieranie większej ilość farby, z kolei cieńsze są lżejsze i ułatwiają utrzymanie kontroli nad ruchem ręki.

Malowanie pędzlem dużych powierzchni dzisiaj to rzadkość. Jednak jeśli zastanawiasz się, jak malować ściany pędzlem, uniwersalnym wyborem będzie narzędzie o szerokości 12 cm. Do wgłębień zastosuj pędzel 5-6,5 cm, a niewielkie detale (np. drewniane listwy przypodłogowe) wykańczaj za pomocą pędzla 2,5 cm.

Dobierz odpowiedni pędzel i maluj efektywnie

Jak widać, warto zaopatrzyć się w więcej niż jeden pędzel. Jeśli chcesz efektywnie pracować, wybierz zestaw narzędzi o różnych rozmiarach i kształtach. Dzięki temu będziesz przygotowany na każdą ewentualność. I pamiętaj, że najlepsze efekty osiągniesz, stosując wysokiej jakości farby, takie jak produkty marki Dulux Professional.