Farby zmywalne i odporne na szorowanie – jak je wybrać?

Oba określenia są stosowane zamiennie, jednak tylko w języku potocznym. Faktycznie tyczą się one innego rodzaju produktów.

“Ściany pomalowane farbą plamoodporną dłużej utrzymują czystość”

Aspekty estetyczne są kluczowe dla większości użytkowników wnętrza. Klienci dużą uwagę zwracają więc na wykończenie powłoki oraz dobór odcienia. Liczą się dla nich także aspekty praktyczne. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się farby zmywalne. Dlaczego farby plamoodporne to zdecydowanie dobry wybór? Przekonajmy się.

Farba zmywalna – co trzeba o nich wiedzieć?

Tłuste odciski dłoni, ślad po dżemie malinowym, zabrudzenia z błota przy drzwiach wejściowych – takich plam trudno uniknąć, szczególnie jeśli wśród domowników są dzieci lub gdy klienci posiadają czworonogi. Na szczęście istnieje sposób na zachowanie pierwotnego, świeżego wyglądu nawet po długim czasie użytkowania wnętrza.

Wystarczy sięgnąć po farby plamoodporne. Wyróżniają się one powłoką o wyjątkowo zwartej i szczelnej strukturze. Dzięki temu wszelkie płynne zabrudzenia spływają po ich powierzchni, zamiast w nią wnikać. Jednocześnie charakteryzują się odpornością na szorowanie. Dzięki temu podczas zmywania plam nie dochodzi do uszkodzenia powłoki. W rezultacie ściany pomalowane farbą plamoodporną dłużej utrzymują czystość, nie widać na nich uporczywych zabrudzeń oraz śladów po próbach ich usunięcia.

Świeżą plamę wystarczy delikatnie zebrać ręcznikiem papierowym lub miękką, suchą ściereczką. Następnie dany fragment ściany trzeba umyć dobrze wyciśniętą gąbką z dodatkiem środka myjącego, np. płynu do mycia naczyń. Warto jednak przypomnieć, że czas reakcji robi tu ogromną różnicę: najłatwiej i najskuteczniej można usunąć plamy w czasie nie dłuższym niż 15 minut od ich powstania.

Farby zmywalne a plamoodporne – czy to to samo?

Zdarza się, że klienci pytają wykonawcę, który z tych produktów lepiej zda egzamin: zmywalna farba do ścian czy farba plamoodporna. Okazuje się, że oba określenia są stosowane zamiennie, jednak tylko w języku potocznym. Faktycznie tyczą się one innego rodzaju produktów. Farby plamoodporne to gwarancja utrzymania czystości we wnętrzu – właśnie ten produkt warto zarekomendować, jeśli klientom zależy na tym, aby jak najdłużej utrzymać ściany w czystości. Farba odporna na szorowanie – czy warto wybrać farby lateksowe?

Szukając dobrej farby zmywalnej i odpornej na szorowanie, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na produkty lateksowe, które wyróżniają się świetnymi właściwościami wytrzymałościowymi, a do tego są łatwe w aplikacji i mają wygodną, niechlapiącą formułę. Przykładem służą farby z serii Rezisto. Są ekstremalnie odporne na tłuste plamy, szorowanie i mycie detergentami. Farby odporne na szorowanie – to w zasadzie już standard, do którego należy dążyć we wnętrzu. Warto przekonać klientów, że ten parametr ma naprawdę duże znaczenie – decyduje bowiem o tym, czy ściany łatwo będzie utrzymać w czystości.